Blíží se roj dronů, očekávejte hypersonické střely. Číňané v simulacích potápějí americké letadlovky

Blíží se roj dronů, očekávejte hypersonické střely. Číňané v simulacích potápějí americké letadlovky
Autor fotografie: Sylvek Gadkowski / Flickr|Popisek: Letadlová loď USS Gerald R. Ford
24 / 01 / 2024, 07:00

Čínští vědci v prosinci minulého roku zveřejnili výsledky svého výzkumu, v němž uskutečnili úspěšné počítačem simulované útoky hypersonických raket na americké letadlové lodě. Údery střel měly být úspěšné především kvůli nové technologii EW spočívající v rušení amerických radarů za pomoci dronů. Makety v čínské poušti napovídají skutečnosti, že armáda ČLR neprovádí pouze simulované testy.

Podle informací webového portálu Daily Mail by měl článek kolektivu čínských vědců Shichang Liu, Yindong Long, Bin He a Changpiao Xue publikovaný na konci roku 2023 v časopise Shipboard Electronic Countermeasure popisovat úspěšný simulovaný útok zbraní ČLR na americkou flotilu. Ten měl být podle konstatování vědců velmi efektivní. Vedoucí projektu Shichang Liu pracuje pro tajnou laboratoř Věda a technologie řízení elektronických informací (Science and Technology on Electronic Information Control Laboratory), která je úzce spojena s čínskou armádou.  

V této modelové situaci byly pro úder na americké lodě použity hypersonické rakety vypálené ze vzdálenosti přibližně 1200 km v kombinaci s technikou rušení pomocí roje UAV. Drony byly schopny poškodit fungování radarů americké válečné lodi a jejich rádiové vlny byly poslány zpět na plavidlo. Technologie elektronické války (EW) na lodi byla proto schopna zaznamenat střely letící rychlostí nad 5 Mach až ve vzdálenost 48 km od plavidla. Opožděná detekce amerického systému tak podle čínského týmu umožnila čínskými zdroji nespecifikovaným raketám zasadit rozhodující úder na americké plavidlo, které bylo potopeno. 

 

Čínští vědci proto v textu konstatovali, že tato technologie představuje zásadní posun ve vedení války, jelikož je možné ji použít mimo hranice státu a na velkou vzdálenost. Již v květnu roku 2023 čínská vláda uvedla, že vykonala úspěšné počítačové testy útoku na největší letadlovou loď amerického námořnictva, USS Gerald R. Ford, kterou se jim mělo údajně podařit potopit. Skutečná loď se nyní nachází ve Středozemním moři, kam byla vyslána kvůli útoku Hamásu na izraelské území v říjnu roku 2023. Na její pozici by ji měly brzy nahradit plavidla z jednotky Amphibious Ready Group, mezi něž patří USS Bataan a USS Mesa Verde.

Čínská armáda však nerealizuje útoky na americké cíle pouze v rámci počítačových simulací, ale po několik desítek let iniciuje projekty zaměřené na stavbu kopií amerických vojenských a strategických cílů. Ty jsou většinou realizovány v poušti Gobi nebo Taklamakan. Podle informací serveru The Drive ze 4. ledna 2024 čínská vláda v poušti během několika měsíců sestrojila maketu USS Gerald R. Ford, na které nyní zkouší svůj arzenál balistických a řízených střel. Testy jsou součástí dlouhodobější strategie Číny zaměřené na budoucí možný boj o strategické pozice v západním Pacifiku. 

Podle amerických vojenských expertů, mezi které patří historik Robert Farley, je však potopení největší letadlové lodi USS Gerald R. Ford nepříliš reálné. V roce 2005 Američanům při zkušební misi, která měla za cíl vyzkoušet schopnosti amerických plavidel, trvalo čtyři týdny, než byla potopena již vyřazená letadlová loď USS America. Toto plavidlo se však nijak nebránilo a chyběly na ní také systémy EW pro ochranu lodi. Podle Farleye a dalších se tak Čína svými útoky a cvičeními v poušti nejspíš chce připravit na případné útoky na lodě. Ty budou mít za cíl spíše jen odvést pozornost. 

 

Tagy článku

-->