foto: FMT / Public domain/Modernizovaný BM-21 Grad
Snaha Kremlu vypadat, že jde s dobou, nemá hranic. Modernizace BM-21 Grad je dokonalým příkladem. A po systémech typu Skyranger, Skynex, Tridon Mk2 nebo aspoň Gepard na obranu proti dronům ani vidu.
Kremlu pochopitelně vadí HIMARS a ATACMS. Balistická střela dominuje americkému MLRS a to už se vyrábí PrSM s doletem 500 kilometrů. V kombinaci s GMLRS, které mají menší dolet, ale stejnou přesnost je HIMARS opravdu nebezpečná zbraň. Ruským ekvivalentem má být Tornado-S se střelami 9M544. Pokud vynecháme specifikace, ve kterých je stejně Kreml pozadu, zcela symptomatický je naváděcí systém. Ukrajinci se zmocnili jedné neporušené hlavice 9M544 a rázem tu bylo Rusko v plné kráse. Elektronika z maximálně devadesátých let. Ale Kreml má krmivo pro fanatické Rusy, kteří věří, že země konvenční velmoc. Podobné je to s modernizací BM-21 Grad.
Systémy Mantis, Skyranger, Tridon Mk2 nebo Skynex v Rusku nejsou na obzoru
Masivní nasazování dronů způsobilo ve vojensko-průmyslovém komplexu malou revoluci. Rheinmetall a BAE Systems trochu konkurenci předběhli. Rodina systémů Skynex, Skyranger a Mantis od německého výrobce aktuálně docela hýbe světem. Mantis už mají Slováci. Skynex podle Defence Industry Europe kupuje Itálie, Armada International zase píše, že Skyrangery si pořizuje Nizozemsko. A všechny tyto systémy vychází z na Ukrajině úspěšného Geparda. BAE se s Tridon Mk2 zatím neprosadil, ale je to jen otázkou času. Diehl Defence, který je známý především svými Iris-T, poslal na Ukrajinu podle Defence Express dvanáct testovacích systémů C-UAS s minigunem. Velmi zajímavá věc budoucnosti.
¨
Pancir-S1 nestačí a Krona-E také nebude
Je zcela jasné, že protivzdušná obrana a přehledové radary, schopné zachytávat drony budou nezbytné všude. Systémy aktivní ochrany jako Trophy nebo Iron Fist jsou až poslední záchranou pro obrněnce napadené UAV. Drony jsou na Ukrajině všude a bude nezbytné, aby byl bojový prostor pokrytý účinnými prostředky proti nim. Veškeré konstrukce a osazení MBT bloky reaktivního pancíře jsou převážně jen provizoria. Západ jde cestou rychlopalných zbraní a kvalitních radarů. Rusko na modernizovaném Pancir-S1, Pancir-SMD-E, má již jen rakety. Na novém systému PVO Krona-E je to stejné a vše má jeden společný jmenovatel. Kreml nemá kvalitní radar krátkého dosahu schopný detekovat menší a asi ani střední UAV. Tak se vše řeší jako na BM-21 Grad.
Modernizace BM-21 Grad je na fotce ve výše vloženém příspěvku ze sítě X. Případně lepší fotky jsou dostupné na Defence Blog. Kdo jen trochu rozumí technologickému dění na Ukrajině ví, že tohle už je k smíchu. Doslova z nouze ctnost. Přikrýt šachty konstrukcí a zesílit pancíř kabiny, to je dnes opravdu velmi účinná záležitost. Pochopitelně systém elektronického boje je velmi důležitý a tohle Rusové vždy uměli. Aktuálně zřejmě dokáží vyrušit značnou část ukrajinských dronů. To se ovšem bude rychle měnit. Mění se už to, že se začaly používat UAV s optickým vláknem. Ty by ovšem pro BM-21 neměly být takovou hrozbou. Vlákno má omezený dosah a Grad operuje ve větší vzdálenosti od fronty.

Takzvaná modernizace BM-21 Grad
Kabina na fotce vypadá fakt dobře, docela futuristicky, je to pěkné auto, ale otázka zní, čemu to odolá. Kumulativní hlavici nebo sebevražednému dronu jen velmi těžko. Shozenému protipancéřovému granátu z FPV dronu asi také ne. Faktem je, že podle Army Recognition původní kabina BM-21 Grad neměla žádnou ochranu. Raketomet je legendou, podle anglické WIkipedie jich bylo vyrobeno více jak 8 000 kusů. Československo používalo svojí verzi RM-70 na podvozku Tatra. CSG nabízí modernizovanou verzi RM-70 Vampire, která je na Ukrajině. Pochopitelně na té správné straně.
BM-21 Grad je legenda
Systém je lehký, váží jen necelých 14 tun. Původní verze je z roku 1963, má 40 odpalovacích 122mm šachet, které dokáže vyprázdnit během dvaceti sekund. Tříčlenná osádka BM-21 připraví k palbě během tří minut. Základní dosah je 20 kilometrů a modernější střely se dostanou až na vzdálenost 30 kilometrů. Jeden prapor dokáže odpálit 720 raket současně, slušná síla. Jenže Rusové nabídnou proti dronům klec a zesílenou kabinu. Nic jako Skynex, Skyranger, Mantis nebo Tridon Mk2 na obzoru není. A takzvaná modernizace systému Grad je spíš pro oko obyčejných Rusů. V boji zásadní rozdíl nebude. Systémy potřebují kvalitní PVO, ale to ruskému publiku zřejmě nedochází. DIvadla se mu líbí a po jejich pravdivosti příliš nepátrá.
Tagy