foto: GoodFon / Public domain/BMP-3
Ruský agresor v segmentu bojových vozidel pěchoty disponuje prakticky jen řadou BMP. Jejich ukrajinské ekvivalenty v podobě M2 Bradley, Marder nebo Stryker jsou někde úplně jinde.
Pokud sledujeme ochranu ukrajinských obrněnců proti bezpilotním vzdušným prostředkům (UAV), převážně vidíme sítě, případně továrně instalované ocelové konstrukce. Ruští vojáci podobný luxus nemají. Výrobce BMP Kurganmašzavod je na tom podobně jako Uralvagonzavod, podnik prolezlý korupcí s velmi nízkou výkonností. Takže na frontě vidíme ochranu BMP jen provizorně udělanou a řada konstrukcí opravdu stojí zato. Kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu. Rusové vědí, že BMP už je aktuálně pojízdná rakev, která se s M2 Bradley, Marder nebo Stryker nedá vůbec srovnávat, a snaží se udělat maximum proto, aby v muzeálních kusech přežili.
Prakticky nesrovnatelná BMP s Mardery a M2 Bradley
Popisy ruských bolgerů na vk.com zní jednoznačně. Do útoků na Ukrajině, pokud dnes vůbec, jde absolutní šrot. WPtech se těmto příspěvkům podrobně věnoval a výsledek je jasný, strategická převaha Rusů je za obrovskou cenu. ISW v posledních zprávách pravidelně uvádí, že s výjimkou Kurské oblasti se Kreml soustředí na pěší útoky za podpory dělostřelectva. Důvodů je více. Hlavní příčinou ovšem je, že Moskva už v centrálních skladech škrábe na dně. Na frontu se podle ruských blogerů dostávají BMP, která po měsíční revizi s bídou jedou. Jsou prorezlá a osádka má výcvik maximálně na údržbu. Jedná se o jednorázové taxíky, jejichž hlavní zbraň je často nefunkční a z hlediska ochrany se už ani o ochraně mluvit nedá.
Strykery jsou lehčí
Většina BMP je z řady 2. A pancéřování BMP-2 se oproti BMP-1 prakticky nezměnilo. Systém má problém odolat palbě z těžkého kulometu. UAV jsou pro ně smrtící. BMP-3, jako nejmodernější verze, už má výrazně kvalitnější ochranu, ale ta stále v žádném případě nestačí na M2 Bradley nebo Marder. Strykery jsou lehčí, ale z modernějšího kompozitu. Střecha korby BMP-3 má nadále jen 15 mm hliníkové slitiny, byť třeba na přední části vozidla se již nachází 22 mm oceli a 60 mm hliníku. BMP-3 stále váží jen 18,7 tuny proti v zásadě 34tunovým Marderům 1A3 a M2 Bradley. Podle anglické Wikipedie bylo celkem vyrobeno přes 2 000 kusů BMP-3. Jenže Oryx uvádí okolo sedmi set ztracených systémů.
Pokud si připočteme náročnost Oryxu a nutnost alokovat moderní BMP-3 na jiných klíčových místech obrany Ruska, vychází nám, že na Ukrajině je BMP-3 naprosto nedostatkové zboží. Takže agresoři jsou nucení improvizovat tak, jak je vidět na výše přiložené fotce ze sítě X. Improvizovaně oplechované BMP s ocelovými tyčemi vpředu. Do plechů jsou regulérně zastrkané větve, které by zřejmě měly přivést UAV k předčasnému výbuchu. BMP nemá prakticky žádné senzorické vybavení a o elektronickém přehledu na bojišti se vůbec nedá mluvit. Osádka je úplně slepá. Jenže drony zjevně znamenají daleko větší nebezpečí než ukrajinská pěchota s ATGM jako Javelin.

Rusové dělají, co mohou, ale BMP ochranu neposkytne jako M2 Bradley a Marder
Vzhledem k tomu, že podobné konstrukce sledujeme prakticky od počátku války, nepochybně jistou účinnost mají. Otázka ovšem zní, co to dělá s bojovou hodnotou BMP. Prakticky se jen potvrzuje, že platforma se stala velmi nebezpečným taxíkem. Srovnání s M2 Bradley nebo BVP Marder je obtížné. Západ se vždy soustředil na ochranu osádky, Sovětský svaz na nízkou siluetu, přírodní podmínky v SSSR a vysokou palebnou kapacitu. Tu BMP-2 má. Kreml vždy kladl důraz na snadnou přepravitelnost, nízkou váhu a použitelnost u zvláštních operací.
Jenže většina těchto atributů je na moderním válčišti již přinejmenším sporná. UAV nízká silueta a váha nezajímá. Ochrana osádek je tragická a ztráty Rusů obrovské. M2 Bradley byl původně jen s hliníkovým pancířem odsouzen k zapomnění. Jenže přidání ocelových a laminátových prvků z něj udělalo monstrum o váze 27,6 tuny. Dnešní Lynx má ovšem s přídavným pancířem téměř padesát tun. Poslední verze Marderu 1A5 váží téměř čtyřicet tun. Systém je jen ze svařované oceli a s vysokou palebnou kapacitou. BMP vedle toho vypadá jako trpaslík a tyto chatrné konstrukce asi zabrání jednomu útoku UAV, ale neochrání systém před dělostřeleckou palbou a před útokem více dronů.
Tagy