Díra jako do pekla, ani ruská modernizace BMP-3 na Ukrajině zdaleka nestačí

Díra jako do pekla, ani ruská modernizace BMP-3 na Ukrajině zdaleka nestačí
Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: BMP-3 se 100mm kanónem
23 / 10 / 2024, 05:00

Bojová vozidla pěchoty jsou ve skutečnosti základem jakékoli obrněné nebo mechanizované brigády. V podmínkách bojů na Ukrajině se jejich ochrana jeví jako stále klíčovější, u BMP-3 opravdu hodně.

Armáda České republiky si pořizuje švédská BVP CV90. Ta jsou v domácí armádní verzi s 40mm kanonem nasazena i v Kurské oblasti a Kyjev na ně pěje chválu. Nutno podotknout, že tentokráte naše Ministerstvo obrany vybralo dobře, byť se dá spekulovat o 30mm kanónu, protože vývoj spěje k větší ráži. Třeba i Britové budou na své Ajaxy instalovat ráži 40 mm a nejen oni. Na Ukrajině se kromě CV90 velmi zásadně prosadily americké Strykery a M2 Bradley nebo německé Mardery. Všechny spojuje jeden faktor a to je důraz na ochranu osádky. Ta se prolíná konstrukcemi všech západních strojů. U ruských BMP-3 a jejich předchůdců BMP-1 a BMP-2 to tak prostě není. 

 

BMP-3 kontra západní IFV M2 Bradley nebo Marder

 

Co se týče ochrany operátorů jsou na tom stejně prakticky všechny ruské obrněnce. Sovětská konstrukční škola se soustředila na agilitu, nízkou siluetu a slušné zbraňové vybavení. Ať se jedná o transportéry BTR, MBT T-72, T-80 nebo T-90, všechny jsou dnes na moderním bojišti snadno zranitelné pomocí UAV nebo moderních ATGM jako Javelin, RGW 90 nebo NLAW. A to se bavíme i o modernizaci T-90M, T-72B3 nebo T-80BVM. Proti dronům mají stejné potíže i západní M1A1 Abrams, PT-91 Twardy nebo Leopardy, ale ty vykazují mnohem větší odolnost proti kumulativním střelám než ruské stroje. Včetně BVP a to i nejmodernějších BMP-3.

To s sebou nese hlavní negativum západních zbraní. Západní MBT jsou až o nižší desítky tun těžší než jejich ruské protějšky. Váha německého Marderu je 28,5 tuny a M2 Bradley se jim blíží. BMP-3 váží okolo devatenácti tun. Jedná se proto o zcela jiné váhové kategorie BVP. Sovětský svaz svá bojová vozidla pěchoty konstruoval i pro shoz padákem a pro použití u zvláštních jednotek. Nízká váha a agilita byly vykoupeny opravdu slabým pancéřováním. BMP-1 se účastnily Jomkipurské války a měly problémy i s lehkými kulomety. BMP-2 celkem překvapivě přineslo jen zesílenou výzbroj a na pancíř se takřka nesáhlo. Zatímco u M2 Bradley a Marderů se postupně instaloval lamelový kompozitní pancíř a keramika, ochrana výsadku se neustále vylepšovala. V Rusku však přišla změna až s BMP-3 v roce 1987. 

 

Nutno podotknout, že Moskva se od té doby celkem vytrvale snaží své stroje vylepšovat, ale na Ukrajině prostě hoří prakticky všechny verze. Výše přiložený odkaz ze sítě X hovoří za vše. Pokud by se jednalo o MBT, hovořili bychom o zásahu kumulativní municí, ale u BMP-3 nejde ani spekulovat. Vzhledem k poměrům na bojišti to byl buď dron nebo zásah dělostřelectva s největší pravděpodobností. I když ATGM pochopitelně nelze vyloučit. Je zjevné, že vybuchla uskladněná munice a vozidlo je totálně zničeno. Nezbylo z něj vůbec nic, jen podvozek, protože síla výbuchu šla do stran a nahoru. 

BMP-3

 

Silná výzbroj BMP-3

 

Podle Oryxu bylo na Urkajině doposud zničeno přes tři sta BMP-3. Číslo bude nepochybně však výrazně vyšší, protože nizozemský web eviduje další množství blíže neurčených BMP. Server Army technology v roce 2000 uváděl, že ruská armáda má ve výzbroji asi 120 kusů BMP-3. Celkem pochopitelně, Rusové měli a mají k dispozici značné množství BMP-1 a BMP-2. Celkově se jedná o velmi úspěšný vývozní artikl, jenom SAE jich mají přes šest set. Anglická Wikipedie uvádí, že jich bylo vyrobeno přes 2 000. Číslo však dnes bude asi výrazně vyšší. Ale vzhledem k výše uvedeným ztrátám je jasné, že akutně jich budou mít Rusové dispozici relativně málo a co vyrobí, jde hned na frontu. 

Zásadní změnou BMP-3 byl tedy pancíř. Ten podle Military Factory dosahuje síly až 35 mm. Ocelovo-hliníkový pancíř M2 Bradley je silnější celkem logicky vzhledem k rozdílu ve váze. Třeba na poslední verzi BMP B-19 Rusové instalovali 57mm kanón a čtyři odpalovače protitankových ATGM Kornet. Některé BMP-3 mají 100mm kanón 2A72, ale standardně používají 30mm 2A72. Stroj má granátomet AGS-30 a Kornet je také standardem. Spřažený kulomet je samozřejmostí. V každém případě silná výzbroj není řešením při slabém pancíři. Video ze sítě X hovoří za vše.   

Tagy článku

-->