Bod obratu? USA finalizují plány na dodávku protivzdušného systému Patriot Ukrajině

Bod obratu? USA finalizují plány na dodávku protivzdušného systému Patriot Ukrajině
Autor fotografie: flickr (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Systém Patriot
13 / 12 / 2022, 22:15

Podle CNN a dalších médií USA dokončují plán na dodání protivzdušného systému Patriot Ukrajině. Před několika dny prohlásil bývalý prezident, premiér a nyní místopředseda Bezpečnostní rady Ruské federace Dmitrij Medveděv ohledně možných dodávek systému Patriot na Ukrajinu, ,,ať to impotenti z NATO ani nezkoušejí." Nyní se reálně rýsuje, že to opravdu zkusí.

Pro Ukrajinu to může být vítaná a hlavně účinná zbraňová posila. CNN a další světová média uvedla, že USA finalizují plány na dodávku systému Patriot zemi, která čelí od 24. února bezprecedentní ruské agresi. Ukrajina žádala v podstatě už od začátku válečného konfliktu po Američanech, aby jí dodala pokročilé systémy protivzdušné obrany.

Agentura Reuters cituje dva nejmenované zdroje, které prohlásily, že oficiální oznámení může přijít již ve čtvrtek, má se čekat ještě na formální schválení amerického ministra obrany Lloyda Austina a prezidenta Joea Bidena.

Systém Patriot byl primárně vyvinut jako protiraketová obrana, kdy se osvědčil proti iráckým balistickým střelám SCUD. V Izraeli sestřelil drony i rakety vypálené silami HAMÁS a na kontě má i sestřel třeba letounu Su-24. Jeho rozmístění v klíčových ukrajinských městech by zásadním způsobem omezilo masivní raketové ostřelování Ruskem.

Patriot je považován za jeden z nepojpokročilejších amerických systémů protivzdušné obrany, o nějž mají zájem spojenci v NATO, nicméně na něj nevzniká zdaleka ,,automatický nárok" a Američané pečlivě zvažují, komu ho dodají v budoucnu.

Pokud by USA skutečně dodaly Patriot Ukrajině, jistě by tím nepotěšily bývalého prezidenta a premiéra Dmitrije Medveděva, který na adresu Severoatlantické aliance před několika dny přidal neomalenou výhrůžku, ,,ať to impotenti z NATO ani nezkoušejí."

Před několika týdny bylo oznámeno, že Polsko přijme nabídku Německa, které mu chce poskytnout své systémy Patriot. Jinou evropskou zemí, která vlastní americký systém protivzdušné obrany, je například Rumunsko. V září 2020 země převzala první mobilní raketový systém Patriot. Ten je součástí kontraktu v hodnotě 3,9 miliardy dolarů, a má jednak posílit rumunsko-americké vazby v rámci NATO a současně rumunské obranné kapacity s ohledem na jeho další modernizační plány. Dále má systém zařazen ve výzbroji z evropských států Švédsko či Španělsko.

Zdroj: CNN, ReutersTagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.