Boeing F-15X - nejvýkonnější reinkarnace nikdy neporaženého letounu

Boeing F-15X - nejvýkonnější reinkarnace nikdy neporaženého letounu
Autor fotografie: Boeing|Popisek: Ilustrační obrázek
09 / 08 / 2018, 09:30

Nová F-15, kterou Boeing nabízí US Air Force, má být jednomístný stroj vybavený celou škálou nových zbraní, a to včetně protilodních střel.

Pokud US Air Force této nabídce neodolá, bude F-15X prvním strojem z rodiny F-15 od roku 2002, kdy americké letectvo nakoupilo útočnou variantu stroje F-15E Strike Eagle. Mezitím ale američtí spojenci nakoupili množství variant tohoto legendárního stroje a F-15X bude asi nejblíže katarské verzi, která byla objednána v roce 2017.

Psali jsme: Boeing nabízí upgrade F-15 2040C

Letectvo s Boeingem komunikuje již déle než rok o tom, jak by provozování nové F-15X bylo levnější než provoz stávající flotily F-15, pocházející mnohdy z 80. let minulého století.

Nový stroj by profitoval z prací na verzích stroje pro Saudskou Arábii, Katar, Singapur a Jižní Koreu, které společně utratily více než 5 miliard dolarů za vývoj svých F-15. Dá se říci, že každý z těchto států provozuje znatelně výkonnější F-15 než americké letectvo.

Psali jsme: Katar nakoupí nejmodernější bojové letouny F-15QA

F-15X bude vybavena barevným displejem, ponese až 20 protiletadlových střel, bude schopna nést i protilodní a supersonické rakety a hlavně jedna letová hodina bude až o 5000 dolarů levnější než provoz F-15E.

Nový letoun by měl doplnit stavy letectva vedle strojů 5. generace, jako je F-22 nebo F-35, a mohl by tak být používán během útoků na hůře chráněné cíle. Ostatně Rusko ,,chrlí" různé varianty strojů Mig-29 či Su-27 dodnes a domnívá se, že to bohatě stačí.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: DefenseOne

 

Tagy článku