Boeing představil bezpilotní vzdušný tanker MQ-25

Boeing představil bezpilotní vzdušný tanker MQ-25
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Mq-25
21 / 12 / 2017, 14:30

Bezpilotní vzdušný tanker MQ-25 bude doplňovat palivo americkým stíhačkám startujícím z letadlových lodí. Je však možné, že bude plnit i útočné úkoly.

Společnost Boeing představila svůj vzdušný tanker MQ-25 Stingray, který bude primárně pomáhat doplňovat palivo americkým stíhačkám startujícím z letadlových lodí. Na tento důležitý projekt bezpilotního tankeru vypsala US Navy soutěž.

US Navy hledá takové ,,řešení" autonomního vzdušného systému se schopností tankovat a doplňovat palivo, aby dokázal rozšířit bojový rádius stíhačkám Boeing F/A-18 Super Hornet, Boeing EA-18G Growler a Lockheed Martin F-35. A to podle amerického námořnictva pokud možno až dvojnásobně. Není však vyloučeno, že stroj bude plnit i útočné úkoly. 

psali jsme: Americké letecké tankery poskytnou palivo saúdským stíhačkám

Podle Boeingu může by mohl robustně vypadající vzdušný tanker sloužit již v roce 2020 a operovat z palub letadlových lodí USS Dwight D. Einsenhower a USS George H. W. Bush.

Bezpilotní tanker s původním označením RAQ-25 podle Boeingu v současné době dokončuje zkoušky motorů, předtím než se přesune do další fáze, která bude zahrnovat test ovládání a řízení tankeru z paluby, a jež je naplánován na začátku roku 2018.

psali jsme: Nová generace vzdušných tankerů US Air Force má být stealth a vyzbrojená lasery

Původně byla ,,ve hře" o vývoj unikátního bezpilotního vzdušného tankeru i společnost Northrop Grumman, ta se však v říjnu letošního roku nakonec z projektu stáhla. Své koncepty naopak představily General Atomics a Lockheed Martin.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: upi.com

Tagy článku