,,Boj" o Pákistán. Čína a Rusko soupeří o zbrojní zakázky
foto: CC BY-SA 4.0/CAC/PAC JF-17 Thunder
Dlouhou dobu platilo, že Čína byla největším zbrojním dodavatelem Pákistánu. Časy se však mění a ,,do hry" začalo více promlouvat i Rusko.
Ruská agentura RIA Novosti v polovině dubna informovala o tom, že Pákistán má zájem o velký nákup vojenského vybavení. Celkový ,,účet" se má vyšplhat až na 9 miliard dolarů, řekl Konstantin Makienko, zástupce ředitele think-thanku Centra pro analýzu strategií a technologií.
Makienko potvrdil, že Pákistán se zajímá zejména o ruské stíhače MiG-35 a těžký transportní vrtulník Mi-26T2. Vedle toho se Pákistán poohlíží i po protivzdušných systémech krátkého dosahu, bojových vrtulnících, tancích a válečných plavidlech. V roce 2017 probleskly médii zprávy, že Pákistán možná koupí od Ruska protivzdušný komplet S-400 a další vybavení. Ty už si před nějakou dobou objednala ,,znepřátelená" Indie.
Psali jsme
Posilování americké vojenské přítomnosti v asijsko-pacifickém regionu je jedním z prioritních úkolů.
I když zatím Moskva ani Islámábád oficiálně nepotvrdily, že by mělo dojít k těsnějšímu obchodnímu navázání, Makienko prohlásil, že vzhledem k málo konkurenčnímu pákistánskému trhu, jemuž dominuje Čína, by Rusko mohlo dostat od Pákistánu zajímavé podmínky ohledně jednotlivých armádních kontraktů. Rusko by tak k nelibosti Číny mohlo narušit jednostranně zaměřený pákistánský trh na zbrojní dodávky.
Server theepochtimes.com uvedl, že Čína zásobila Pákistán zbraněmi za 6,4 miliard dolarů v letech 2008 - 2018 a je tedy několik let největším zbrojním dodavatelem Pákistánu. Až po Číně následují USA s 2,5 miliardami dolarů zbrojních zakázek a Itálie, které vyvezly do Pákistánu zbraně za 471 milionů dolarů. V roce 2016 byl podepsán velký kontrakt mezi Čínou a Pákistánem na prodej 8 čínských diesel-elektrických ponorek, které mají být pákistánskému námořnictvu dodány do roku 2028. V letectvu pak převažuje pákistánsko-čínský víceúčelový stíhací letoun CAC/PAC JF-17 Thunder jednomotorové konstrukce.
Nepřehlédněte
Nedávné údery indického letectva v části Kašmíru pod kontrolou Pákistánu přitáhly pochopitelně velkou pozornost. Předpokládá se také, že...
V poslední době pak můžeme vidět jasné signály toho, že Rusko chce s Pákistánem navázat užší vazby, které se týkají zbrojních dodávek, a o nichž hovoří také pákistánští političtí představitelé. Pokud by Rusko ještě více proniklo na pákistánský zbrojní trh, pro Čínu by to znamenalo počítat s dalším zdatným konkurentem a bojem o výhodné zakázky.
Zdroj: theepochtimes.com
Tagy