,,Boj" o Pákistán. Čína a Rusko soupeří o zbrojní zakázky

,,Boj&quote; o Pákistán. Čína a Rusko soupeří o zbrojní zakázky
Autor: CC BY-SA 4.0|Popisek: CAC/PAC JF-17 Thunder
15 / 05 / 2019, 14:30

Dlouhou dobu platilo, že Čína byla největším zbrojním dodavatelem Pákistánu. Časy se však mění a ,,do hry" začalo více promlouvat i Rusko.

Ruská agentura RIA Novosti v polovině dubna informovala o tom, že Pákistán má zájem o velký nákup vojenského vybavení. Celkový ,,účet" se má vyšplhat až na 9 miliard dolarů, řekl Konstantin Makienko, zástupce ředitele think-thanku Centra pro analýzu strategií a technologií.

Makienko potvrdil, že Pákistán se zajímá zejména o ruské stíhače MiG-35 a těžký transportní vrtulník Mi-26T2. Vedle toho se Pákistán poohlíží i po protivzdušných systémech krátkého dosahu, bojových vrtulnících, tancích a válečných plavidlech. V roce 2017 probleskly médii zprávy, že Pákistán možná koupí od Ruska protivzdušný komplet S-400 a další vybavení. Ty už si před nějakou dobou objednala ,,znepřátelená" Indie.

I když zatím Moskva ani Islámábád oficiálně nepotvrdily, že by mělo dojít k těsnějšímu obchodnímu navázání, Makienko prohlásil, že vzhledem k málo konkurenčnímu pákistánskému trhu, jemuž dominuje Čína, by Rusko mohlo dostat od Pákistánu zajímavé podmínky ohledně jednotlivých armádních kontraktů. Rusko by tak k nelibosti Číny mohlo narušit jednostranně zaměřený pákistánský trh na zbrojní dodávky.

Server theepochtimes.com uvedl, že Čína zásobila Pákistán zbraněmi za 6,4 miliard dolarů v letech 2008 - 2018 a je tedy několik let největším zbrojním dodavatelem Pákistánu. Až po Číně následují USA s 2,5 miliardami dolarů zbrojních zakázek a Itálie, které vyvezly do Pákistánu zbraně za 471 milionů dolarů. V roce 2016 byl podepsán velký kontrakt mezi Čínou a Pákistánem na prodej 8 čínských diesel-elektrických ponorek, které mají být pákistánskému námořnictvu dodány do roku 2028. V letectvu pak převažuje pákistánsko-čínský víceúčelový stíhací letoun CAC/PAC JF-17 Thunder jednomotorové konstrukce.

V poslední době pak můžeme vidět jasné signály toho, že Rusko chce s Pákistánem navázat užší vazby, které se týkají zbrojních dodávek, a o nichž hovoří také pákistánští političtí představitelé. Pokud by Rusko ještě více proniklo na pákistánský zbrojní trh, pro Čínu by to znamenalo počítat s dalším zdatným konkurentem a bojem o výhodné zakázky. 

 

Zdroj: theepochtimes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace