foto: flickr.com (CC BY 2.0)
Není pochyb o tom, že Arktida se stává další geostrategickou destinací, v níž jsou rozehrány zájmy velmocí, zejména Ruska, Číny, USA, ale i Norska či Kanady. Rusko je zatím ,,hráčem číslo 1", který systematicky Arktidu militarizuje a navyšuje vojenskou přítomnost.
Arktida láká především nerostným bohatstvím, neobjevenými zásobami ropy a zemního plynu. Je jasné, že se zde budou mísit zájmy velmoci díky globálnímu oteplování, které v Arktidě otevírá dříve netušené ekonomické možnosti.
Dlouhodobě se v regionu angažuje především Rusko, systematicky zde vydržuje a zvyšuje vojenskou přítomnost a hlavně buduje své základny jako jeden z hlavních nástrojů vojenského vlivu v Arktidě. Do Arktidy přesouvá důležité vojenské kapacity. V regionu má k nelibosti USA a dalších zemí operovat strategický bombardér Tu-160, i nové atomové ledoborce třídy Lídr, v příští dekádě i nový ruský ekranoplán, v rámci expanze do Arktidy bude důležitou roli hrát i ledoborec příští generace Ilja Muromec. Právě ledoborce tvoří páteř ruské vojenské přítomnosti v Arktidě. A nesmíme zapomenout kromě plavidel i na upravené vrtulníky Mi-8, které jsou připravené pro bojové operace v tomto regionu.
To je jen malý výčet vojenských kapacit, které bude Rusko samozřejmě chtít navyšovat, podobně jak to dělá Čína v případě ,,svého" Jihočínského moře. Důležité jsou z ruského hlediska především vojenské základny či centra. Ty stávající jsou na arktických ostrovech či souostrovích postupně modernizovány, doplňovány a vznikají i nové. Rusko nezahálí ani na dalších ostrovech, kde už základny jsou, nebo se právě staví.
Ze strategického hlediska jsou důležité základny Nagurskoje či základna na Wrangelově ostrově. Na dalších ostrovech chce pak Rusko vydržovat určitý počet vojáků a instalovat zde i systémy protivzdušné obrany a další zařízení. Počet vojenských objektů a infrastruktury v Arktidě za posledních několik let prudce vzrostl a Rusko dělá vše pro to, aby zde mělo v této oblasti převahu nad dalšími interesenty.
Psali jsme
Největší norská válečná loď je ozbrojený ledoborec o výtlaku 6 375 tun.
,,Boj" v Arktidě se však povede zejména o nerostné bohatství, jak už jsme zmínili, tedy ropu či zemní plyn. Na vývozu ropy je pro Rusko životně závislé, proto má eminentní zájem ji v Arktidě těžit. USA se za administrativy Baracka Obamy v této věci neangažovaly, změna přišla s příchodem nové administrativy v čele s Donaldem Trumpem. A ten dal před časem najevo svůj zájem o Arktidu, která se týká budoucího ,,vytěžení" oblasti bohaté na suroviny.
Je více než zřejmé, že díky globálnímu oteplování a tání, které otevírá přístup k nerostnému bohatství se Arktida může stát dalším geostrategickým ,,bojištěm". Vojenský ,,náskok" mají bezesporu Rusové, kteří oblast systematicky militarizují, aby z ní mohli vytěžit co nejvíce. Na druhé straně je jasné, že se zde budou křížit zájmy zemí, které jsou nyní ruskými spojenci, například Číny a Ruska. Pro Čínu je totiž oblast zajímavá kromě již zmíněného velkého nerostného bohatství hlavně možností otevření nových obchodních tras tím, jak tají ledy. Nepochybujme však o tom, že pro zatím neobjevené ropné zásoby pod mořským dnem Severního ledového oceánu udělá nejen Rusko vše, co bude možné.
Tagy