Bojíte se Američanů? Postavte si maketu Geralda R. Forda. Jako Si Ťin-Pching

Bojíte se Američanů? Postavte si maketu Geralda R. Forda. Jako Si Ťin-Pching
Autor fotografie: Official U.S. Navy Page / Flickr|Popisek: USS Gerald R. Ford
07 / 01 / 2024, 12:45

Komunistická Čína pokračuje v přípravě na případný střet s americkým námořnictvem. Staví stále sofistikovanější makety lodí, tentokráte USS Gerald R. Ford.

Číňané dlouhodobě v pouštích Gobi a Taklamakan staví makety lodí U.S. Navy. Jedna z nich byla například třída torpédoborců Arleigh Burke. Podle The Drive postavil Peking velmi sofistikovanou napodobeninu nejmodernější americké letadlové lodi USS Gerald R. Ford. Si Ťin-pching a komunistické vedení země moc dobře vědí, co dělají. NSSC vydalo 16. května 2005 prohlášení, že o dva dny dříve byla potopena vysloužilá USS America v rámci testů. 

Loď měla výtlak 86 000 tun a Američané se ji snažili potopit 25 dní. Dost neúspěšně. Byla mnohokrát zasažená protilodními střelami, torpédy a řízenými pumami. Nakonec nezbylo nic jiného, než na spodek trupu nainstalovat obrovské nálože, které dílo nakonec dokonaly. A to s největší pravděpodobností s tím, že loď už neměla žádné systémy a pochopitelně neměla svojí standardní flotilu s torpédoborci se systémy Aegis. O raketových křižnících Ticonderoga nemluvě. 

Na výše přiloženém snímku na síti X je vidět silueta Forda. Délka přesně odpovídá samotné lodi, navíc je i jasně patrný tzv. Fordův ostrov, tedy řídící centrum lodi, jsou patrné čtyři magnetické katapulty řada výběžků přesně kopírujících CVN-78. Kolem siluety jsou rozesety různé stožáry. Ty by měly evokovat radarový popis lodi. Takže Peking v zásadě vytvořil v poušti fantomovou loď. Pochopitelně stožáry mohou sloužit i pro různé testovací účely. Rušící signály, laserové navádění, radiové spojení, celkově systémy elektronického boje. 

Nutno podotknout, že Čína byla opět velmi rychlá. Podle The Drive byly práce zahájeny v listopadu 2023, byť tedy na předchozí maketě. Celá záležitost odráží trend Pekingu ve snaze se Američanům dorovnat a překonat je především v oblasti Jihočínského moře. Už nestaví betonové makety, ale v zásadě něco, co lze v rámci elektronického boje, jenž je nejdůležitější, považovat za plnohodnotný cíl. Je nepochybné, že Washingtonu vrásky na čele narůstají. Snaha Číňanů je opravdu intenzivní. 

 

Tagy článku