Bojové jméno pro americké vrtulníky AW139? MH-139A Grey Wolf

Bojové jméno pro americké vrtulníky AW139? MH-139A Grey Wolf
20 / 12 / 2019, 09:00

Americké letectvo vybralo bojové jméno pro víceúčelové vrtulníky Boeing MH-139A - Grey Wolf, Šedý vlk. Jde o americkou variantu vrtulníku AW-139M od italské společnosti Leonardo. Jméno má evokovat způsob nasazení vrtulníků, které budou ve "smečkách" bránit odpalovací sila amerických strategických balistických střel, přičemž vyjadřuje jejich výdrž a odolnost nezbytné pro plnění takového úkolu.

Nové jméno bylo ohlášeno během slavnostní ceremonie na základně Duke Field na Floridě 19. prosince generálem letectva Timem Rayem, velitelem Velitelství letectva pro globální údery (AFGSC, Air Force Global Strike Command). Původně média spekulovala, že vrtulníky ponesou jméno Striker, jak se říká vojákům AFGSC.

Ve svém vyjádření generál řekl, že nové bojové jméno je odkazem na velmi přizpůsobivý živočišný druh známý svou silou a výdrží, s níž je schopný putovat přes značné vzdálenosti. Zvolené jméno rovněž odpovídá zeměpisným oblastem Spojených států, v nichž AFGSC působí.

Celkem letectvo převezme 84 MH-139A, jimiž nahradí dosluhující stroje UH-1N Twin Huey. Boeing společně s Leonardem vyhrály kontrakt na dodávku vrtulníků v září 2018. Kromě zajištění ochrany odpalovacích sil balistických střel převezmou Šedí vlci i ostatní úkoly, které plnily vrtulníky Twin Huey: přepravu VIP, záchranné mise, pomoc při živelních katastrofách a výcvik. Na vrtulnících budou také létat piloti Air Force District of Washington, Air Education and Training Command, Air Force Materiel Command a Pacific Air Forces.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace