Po francouzském VBCI a japonském Typu 96 se v seriálu o světových vojenských technologiích zmíníme o kolovém bojovém vozidle německého Bundeswehru, litevské a nizozemské, ale brzy také australské a britské armády: Boxer. Jde o víceúčelovou osmikolou platformu zavedenou do služby v německých ozbrojených silách v roce 2011. Vyrábí jej skupina ARTEC GmbH, kterou vytvořily Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall MAN Military Vehicles. Vyznačuje se především modularitou: schopností pružně změnou konfigurace nástavby reagovat na požadavky operačního nasazení.
Projekt vznikl v 90. letech ve spolupráci Německa, Británie a Francie, která jej v roce 1999 opustila a věnovala se vývoji vlastního obrněného bojového vozidla pěchoty: VBCI. V roce 2001 se k projektu přidalo Nizozemsko, a Británie dala v roce 2003 přednost věnovat kapacity na vývoji tzv. Future Rapid Effect System (FRES) – Boxer do jeho rámce zapadá, a podíváme se na něj jindy.
Psali jsme
VBCI (Véhicule Blindé de Combat d’Infanterie) je osmikolové obrněné bojové vozidlo pěchoty francouzské armády vyráběné společnostmi Nexter Systems a Renault...
Boxer je osmikolové bojové vozidlo, které ve své kategorii patří k největším a nejtěžším. Skládá se ze dvou základních částí: podvozku a měnitelné nástavby, která nabízí moduly pro různé druhy misí. Mezi ně patří: ambulance (AMB), obrněný transportér (APC), který veze až osmičlený výsadek, bojový opravárenský, nákladní (Cargo), velitelský (CP), ženijní (GNGP), pro výcvik řidičů (DTV) a konečně bojové vozidlo pěchoty (IFV). Přičemž ne všechny armády využívají všechny možnosti.
Nizozemsko objednalo 92 ženijních, 52 ambulancí, 36 velitelských, 12 nákladních a 8 cvičných pro řidiče; 12 z 92 ženijních bylo změněno na opravárenské. Německo naproti tomu objednalo 125 obrněných transportérů, 72 ambulancí, 62 velitelských vozů a 10 cvičných. Ve druhé objednávce jde výhradně o 131 transportérů. Litva objednala 88 strojů, jimž říká Vilkas (vlk), ve velitelské úpravě – a jako bojová vozidla pěchoty.
Mezi další varianty patří vozidlo nesousí 155mm dělo (Artillery Gun Module, AGM); různé varianty bojového vozidla pěchoty nesou upravenou bezosádkovou věž z pásového vozidla PUMA v podání KMW, nebo věž Lance na variantě od Rheinmetallu. Psali jsme také o nové protiletadlové variantě vyzbrojené střelami LFK NG a zbraňovým systémem MANTIS.
Psali jsme
Navzdory kritikům hodlá britské ministerstvo obrany pro pozemní armádu pořídit zhruba pět stovek obrněnců Boxer. Krom toho koncern MBDA představil možnou...
Do výzbroje většiny variant Boxeru standardně patří dálkově ovládaná zbraňová stanice. U nizozemských vozidel jde o Protector M151 s kulometem ráže 12,7 mm. Německé Boxery mají stanici FLW-200, která může nést kulomety ráže 7,62 i 12,7 mm, nebo 40mm automatický granátomet. Na Eurosatory v roce 2012 představila společnost KMW také variantu s 20mm kanónem.
Psali jsme
Společnost Rheinmetall Defence vyhrála tendr na dodávku obrněného transportéru Boxer pro australskou armádu. Celkově australská armáda koupí 211 těchto...
Vysoká je úroveň pasivní i aktivní ochrany, která převážně stojí za bojovou hmotností vozidla dosahující 38,5 t (Pandur II CZ 20,6 t); odolává střelám do ráže 14,5 mm a vysoká je také odlnost proti minám (až do 8 kg TNT). Korba vozidla se skládá z několika vrstev ohýbaných ocelových plátů a kritická místa jsou posílena přídavným pancéřováním. Přesto je Boxer samozřejmě transportovatelný letecky, a motor o výkonu 711 k mu na silnici dává rychlost až 103 km/h.
Tagy