Bojové vozidlo LYNX od firmy Rheinmetall – víceúčelová, silná „kočkovitá šelma“ pro české ozbrojené síly

Bojové vozidlo LYNX od firmy Rheinmetall – víceúčelová, silná „kočkovitá šelma“ pro české ozbrojené síly
Autor fotografie: Rheinmetall|Popisek: LYNX
16 / 04 / 2018, 17:30

České ozbrojené síly v současnosti prosazují svůj rozsáhlý program modernizace. Mimo jiné se jedná o nahrazení bojových vozidel pěchoty (které se nazývají BVP-2 a pochází z 80. let), skupinou moderních systémů. Jedná se o pořízení více než 200 středně těžkých bojových vozidel. Většina z nich má být vybavena vysoce výkonnou věží středního kalibru. Společnost Rheinmetall – osvědčený, dlouholetý partner českého průmyslu – navrhla bojové vozidlo LYNX, založené na nové modulární platformě střední hmotnosti, vytvořené skupinou Rheinmetall.

LYNX – čilé, víceúčelové, bojové, vysoce obrněné vozidlo

Vozidlo LYNX bylo od samého začátku navrženo pro maximální modularitu. Je charakterizováno výjimečnou schopností přežití, off-road mobilitou a celkovou efektivností v boji a vychází z osvědčených a odzkoušených technologií. Toto těžce vyzbrojené, vysoce obrněné a extrémně čilé vozidlo je postaveno proto, aby zajistilo úspěšné výsledky na bojišti. Je používáno k vojenským operacím od mírových misí až po vysoce intenzivní boj.

Během srovnávacích zkoušek, provedených loni v létě ve Vyškově, představila společnost Rheinmetall vozidlo LYNX vybavené věží Lance. Hlavní výzbrojí věže Lance je stabilizovaný automatický kanón umožňující funkci airburst, které je k dispozici ve verzích 30 mm a 35 mm. To umožňuje zaměřit LYNX na cíle s přesností, efektivitou a účinností až do vzdálenosti 3000 metrů, a to i za pohybu. Vozidlo může být také vyzbrojeno různými protitankovými řízenými raketami, jako je EuroSPIKE, které mají české i německé ozbrojené síly k dispozici. Další možnosti zvýšení efektivity zahrnují dálkově ovládané zbraňové stanice a balík pokročilých elektronických protiopatření.

LYNX, bojové vozidlo pěchoty, je dostupné ve dvou verzích: KF31 aKF41 (KF je zkratka německého termínu Kettenfahrzeug, který znamená “pásové vozidlo“). Vozidlo LYNX KF31 bylo poprvé představen v roce 2016, váží 38 tun a naprosto bezpečně pohodlně unese tříčlennou posádku a šestičlennou skupinu plně vybavených pěších jednotek. S hmotností přes 40 tun má pak LYNX KF41 dostatek místa pro další dva vojáky. Obě vozidla – LYNX KF31 a LYNX KF41 – mohou být rychle a snadno konfigurována na jiné mise, včetně velících, řídících, průzkumných, technických, nebo evakuačních operací atd.

“Od Čechů pro Čechy” – koncept navržený tak, aby splnil požadavky zákazníků

Zajímavá však není jen samotná platforma. Společnost Rheinmetall chce také zásadním způsobem zahrnout do projektu český obranný průmysl. Plánované termíny pro spuštění budou navrženy v úzké spolupráci s vývojem a výrobou jak v České republice, tak v Německu.

Místní vývoj a výroba, stejně jako vytvoření robustního dodavatelského řetězce podpoří českou suverenitu a českou DNA vozidla LYNX, což zajistí dlouhou životnost obranného sektoru země, jakožto klíčového člena aliance NATO. Projekt navíc bude mít za následek vytvoření vysoce kvalifikovaných pracovních míst v České republice a přidanou hodnotu pro české firmy a zároveň zvýší operační efektivitu české armády. Společnost Rheinmetall chce dále zahrnout co možno nejvíce českých firem do svého globálního dodavatelského řetězce.

Společnost Rheinmetall je již dnes důležitým partnerem pro český průmysl. Automobilová jednotka skupiny Rheinmetall vyrábí automobilové díly v Ústí nad Labem. V oblasti obrany dodává společnost RayService společnosti Rheinmetall kabelové svazky pro bojová vozidla. Ve spolupráci se společností Česká zbrojovka a.s. je společnost Rheinmetall hlavním dodavatelem munice pro české ozbrojené síly. Mezi další partnery, se kterými spolupracuje, patří Quittner & Schimek s.r.o a VOP CZ, sp. Projekt modernizace bojových vozidel pěchoty v České republice by vedl k dalšímu zintenzivnění a rozšíření spolupráce.

LYNX: vlajkový projekt

V procesu skutečné německo-české spolupráce chce společnost Rheinmetall v České republice vyvinout a vyrobit jedno z nejmodernějších bojových vozidel na světě. Tento vlajkový projekt proto má velký potenciální význam nejen pro evropský obranný průmysl, ale i pro bezpečnostní politiku, která dalece přesahuje hranice Evropy a NATO.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace