Bojové vozidlo Lynx od Rheinmetallu přistálo po rekordním cestování v Ostravě. O víkendu se představí na NATO Days

Bojové vozidlo Lynx od Rheinmetallu přistálo po rekordním cestování v Ostravě. O víkendu se představí na NATO Days
Popisek: Lynx
12 / 09 / 2018, 09:30

V české premiéře uvidí návštěvníci Nato Days v Ostravě bojové vozidlo pěchoty Lynx KF41. To přiletělo dnes do České republiky až z Austrálie. Cestování po celém světě ukazuje, že o tento bojový stroj je zájem doslova po celém světě. Security magazín připravuje video z příletu Lynxe na území ČR.

Cestování bylo rekordní hned ve dvou parametrech. Obrovská je samotná délka trasy Evropa-Austálie a Austálie-Česká republika, což dává dohromady téměř 30 tisíc kilometrů. Výjimečná je také skutečnost, že Lynx letí do ČR největším dopravním letadlem na světě Antonov An-124. Letadlo dosahuje délky přes 84 metrů a rozpětí křídel je dokonce 88,4 metru.

psali jsme: Bojové vozidlo LYNX od firmy Rheinmetall – víceúčelová, silná „kočkovitá šelma“ pro české ozbrojené síly

Důvodem cestování jsou dva největší tendry na bojová vozidla pěchoty současnosti. Jeden vypsala Austrálie, druhý Česká republika. Lynx se u protinožců prezentoval na výstavě Land Forces kvůli projektu Land 400 fáze 3, v rámci něhož mají australské síly nakoupit až 450 nových bojových vozidel pěchoty. Rheinmetall je zde považován za jednoho z favoritů. Může za to nejen samotné vozidlo Lynx, které mnozí považují za nejlepší na světě, ale také úspěch Rheinmetallu v předcházejícím tendru na dodávku kolových vozidel australské armádě. Německá společnost bude do Austrálie dodávat i bojovou věž Lance s 30 mm kanónem Mk-2.

Tento tendr bude velmi zajímavý i pro australský průmysl. Přesné podmínky budoucí spolupráce mezi Rheinmetall a australskou vládou jsou popsány už v zadávací dokumentaci celého kontraktu. Australský ministr průmyslu Christopher Pyne k tomu řekl: „Tento projekt je skvělá možnost pro naše výrobce, jak dodávat australské armádě špičkové světové technologie.“

psali jsme: Německý zbrojní koncern Rheinmetall přichází do ČR. Bojové vozidlo Lynx pro českou armádu chce vyrábět v České republice

Podobná šance se rýsuje i v České republice. Česká armáda se totiž chystá objednat 210 nových bojových vozidle pěchoty, které mají nahradit staré BVP-2. Hodnota kontraktu má být 53 miliard korun a půjde o největší armádní zakázku v historii. Společnost Rheinmetall u nás již otevřela svou pobočku, která se má zabývat právě dodávkami pro tento tendr a spoluprací s českými společnostmi, které chce německý koncern do výroby zapojit.

Transport bojového vozidla přijde společnost Rheinmetall na poměrně velké peníze. Vyjadřuje to ale vůli německého koncernu, jít do tendrů opravdu naplno.

Veřejnost bude moci vidět Lynxe naživo v akci při Nato days v Ostravě, které proběhnou 15. a 16. září. VIDEO z přistání Lynxe viz //www.facebook.com/securmagazin/videos/639719096422342/.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace