Bojové vozidlo pěchoty ASCOD 2 - General Dynamics nasazuje do tendru na BVP těžkou váhu

Bojové vozidlo pěchoty ASCOD 2 - General Dynamics nasazuje do tendru na BVP těžkou váhu
04 / 02 / 2019, 17:00

Bojové vozidlo pěchoty ASCOD 2 od společnosti General Dynamics European Land Systems se zapojí společně s dalšími třemi konkurenčními vozidly do největšího českého armádního tendru na 210 nových BVP, která mají nahradit zastaralá BVP-2. ASCOD 2 nové generace se poprvé veřejnosti představil minulý rok na pařížském veletrhu Eurosatory i na akci Bahna nebo Dnech NATO 2018, kde se předvedl v dynamické ukázce.

Jaké jsou rozdílové vlastnosti ASCODu 2, které ho odlišují od ostatních BVP? Je to především velmi vysoká ochrana posádky. Odolnost vozidla je na úrovni 4/5 + podle normy STANAG 4569, což z ASCODu 2 dělá jedno z nejlépe chráněných BVP, která jsou v současné době dostupná na trhu.

V rámci vysoké ochrany posádky je dále třeba zmínit, že ASCOD 2 disponuje modulárním systémem pancéřování. To v praxi znamená, že poškozené části vozidla mohou být snadno vyměněné za nové, aniž by bylo nutné zasahovat do konstrukce vozidla. A protože konstruktéři ASCODu 2 mysleli dopředu, bude možné i v budoucnosti integrovat nové pancéřování na místo stávajícího. Stejně tak je na vysoké úrovni protiminová ochrana a vozidla mohou mít zabudována i přídavné protiminové pancéřování.

                                    

Podlaha prostoru pro osádku vozidla je v provedení tzv. double deck, což znamená, že je oddělená od dna korby. Takové řešení chrání posádku před následky výbuchů lépe než starší sendvičové konstrukce. Díky tomuto řešení může posádka cestovat v přirozené pozici a odpadá nutnost mít nohy v jedné poloze na speciální liště jako u jiných BVP.

Pohon vozidla zajišťuje powerpack s turbodieselem o výkonu od 530, přes 600 až po 800 kW podle verze a váhy vozidla s automatickou převodovkou. ASCOD 2 dokáže překonat kolmou překážku o výšce 75 cm a přejede příkop o šířce 2,5 m. Výhodou pohonného ústrojí ASCODu 2 je také jeho nízká hlučnost, což činí vozidlo méně odhalitelné při bojových operacích.

A jaká je výzbroj ASCODu 2? Na obě verze vozidla ASCOD 2 lze umístit celou škálu věží od různých výrobců. Na Eurosatory 2018 nebo na Dnech NATO se ASCOD 2 předvedl s  věží Hitfact, která může být vybavená zbraní ráže 105 mm nebo 120 mm. Tato zbraň vyniká velmi nízkým zpětným rázem. Stavebnicový systém věže přitom umožňuje jednoduchou výměnu kanónu. Sekundární zbraň tvoří lehký koaxiální kulomet ráže 7,62 mm. Věž může být rovněž osazena dálkově řízenou zbraňovou stanicí s těžkým kulometem nebo ručně ovládaným lehkým kulometem u průlezu velitele či střelce.

ASCOD 2 představuje v současné době moderní vozidlo, které vyniká velmi vysokou ochranou posádky, velkou palebnou silou, komfortem pro vojáky a univerzálností. O tom, zda bude vozidlo vybráno v největším armádním tendru ČR za 53 miliard, se dozvíme tento rok.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace