Bojové vozidlo pěchoty Lynx od Rheinmetallu odletělo tento týden do Austrálie. Co to znamená pro Českou republiku?

Bojové vozidlo pěchoty Lynx od Rheinmetallu odletělo tento týden do Austrálie. Co to znamená pro Českou republiku?
28 / 08 / 2018, 19:00

O nákup moderních bojových vozidel pěchoty je v dnešním světě opravdu zájem. Česká republika chce vyměnit své stávající BVP-2, Austrálie hledá náhradu za své staré M113. Rozhlížejí se i další země v Evropě i celém světě. Pro zbrojní koncerny je nyní velmi důležité, jak se budou svým potenciální klientům prezentovat. To je nyní mise i jednoho z nejmodernějších vozidel střední střídy – Lynx FK 41 od Rheinmetallu.

Tento bojový kolos tak vyrazil ve čtvrtek 23. srpna do Adelaide v Austrálii, kde bude představen na začátku září na konferenci o pozemní bojové technice. Expozice je přímo spojená se zakázkou s názvem Land 400 Phase 3, která byla zveřejněna počátkem tohoto týden.

psali jsme: Nový Lynx představen na Eurosatory 2018

Jde o největší tendr současnosti v hodnotě několika miliard dolarů. Nahrazeny mají být australské staré obrněnce M113 a to celkem 400 kusy bojových a 17 kusů podporných vozidel. Česká republika plánuje nahradit staré BVP-2 koupí 210 kusů bojových vozidel střední hmotnosti.

Lynx

Vzhledem k tomu, že australské Adelaide není z Německa zrovna za rohem, rozhodl se Rheinmetall pro leteckou dopravu do Austrálie. Na konci minulého týden byl Lynx naložen do transportního letadla Antonov An-124 na letišti v Lipsku, aby vyrazil na 30 tisíc kilometrů dlouhou cestu do Austrálie. Lynx ale necestuje sám. Společně s Lynxem bylo na palubě i kolové obrněné vozidlo Boxer. To před časem vyhrálo v Austrálii tendr s názvem Land 400 Phase 2, jehož součástí je dodání právě více než 200 průzkumných vozidel 8x8 BOXER a věže LANCE středního kalibru, které je možné namontovat i na pásový Lynx.

psali jsme: Bojové vozidlo LYNX od firmy Rheinmetall – víceúčelová, silná „kočkovitá šelma“ pro české ozbrojené síly

Co to ale znamená pro Českou republiku. Bude Lynx, který je nyní na opačné straně světa, k vidění na blížících se NATO days, které proběhnout 15. a 16. září?

„O Lynxe je nyní po celém světě opravdu velký zájem. Máme konkrétní plány v České republice. Jako první krok jsme založili oficiální pobočku pro defence produkty v Ústí nad Labem, kde nyní již vyrábíme automobilové komponenty. Nyní máme v úmyslu výrobu rozšířit o armádní produkci. Lynxe v Ostravě určitě uvidíte,“ uvedl zástupce společnosti Rheinmetall.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku