Bojové vozidlo pěchoty PUMA - balistická ochrana osádky je jeho velkou výhodou
Během IDETu 2019 jsme využili expozice společnosti PSM a spolu s naším odborníkem na bojovou techniku Jaroslavem Macoškem, velitelem družstva mechanizované pěchoty Aktivní zálohy, natočili krátkou recenzi pásového bojového vozidla pěchoty PUMA, nad jehož osudem v probíhajícím tendru na náhradu za BVP-2 se vznášejí otazníky. Velkou výhodou vozidla je podle Jaroslava balistická ochrana osádky, která vychází z koncepce bezosádkové věže.
Kromě obírně diskutované bezosádkové věže vyzbrojené 30mm rychlopalným kanónem a kulometem v nezvyklé ráži 5,56 mm (který lze ovšem nahradit za běžnější 7,62 mm) zaujala našeho recenzenta praktická povrchová úprava vozidla - povrch je ze 70 % hrubý díky písku aplikovanému na nátěr, což usnadňuje pohyb osádky na vozidle v deštivém nebo mrazivém počasí.
Povšiml si také toho, že na rozdíl od většiny jiných na IDETech vystavovaných kusů bojové techniky byla tato konkrétní PUMA z výzbroje Bundeswehru. Vozidlo je o málo širší než hlavní bojový tank Leopard 2, s níž má být nasazováno v úzké spolupráci, a na rozdíl od předchozího BVP MARDER s ním dokáže držet krok.
Kromě bezosádkové věže je druhým tématem debat počet členů vezeného výsadku. PUMA jich pojme šest, armáda požaduje osm. Zda designéři zaplatili z hlediska AČR za bezpečnost osádky a vezených vojáků příliš vysokou cenu, o tom zatím definitivní slovo nepadlo, jakkoli to jeden čas tak vypadalo. Všichni čtyři uchazeči (kromě PSM také Rheinmetall, GDELS a BAE Systems) se v půli července písemně zavázali splnit 16 ministerstvem stanovených nepřekročitelných požadavků.
Tagy článku