Bojové vozidlo PUMA se nezúčastní třetí fáze výběrového řízení australského programu Land 400

Bojové vozidlo PUMA se nezúčastní třetí fáze výběrového řízení australského programu Land 400
Popisek: BVP Puma
06 / 11 / 2018, 14:00

Nejmodernější bojové vozidlo pěchoty PUMA se nezúčastní třetí fáze výběrového řízení australského programu Land 400.

Bojové vozidlo pěchoty (BVP) PUMA je osazeno dálkově ovládanou věží. Díky této spolehlivé a v praxi používané technologii může posádka vozidla věž ovládat zevnitř silně chráněné kabiny. Tato technologie zajišťuje současně maximální bezpečnost posádky a poskytuje co největší palebnou sílu.

Dálkově ovládané věže bývají zpravidla menší a lehčí než věže s posádkou. V případě BVP PUMA byla tato hmotnostní úspora využita pro další zvýšení ochrany posádky. Díky tomu PUMA poskytuje nejvyšší stupeň ochrany vojáků v dané třídě.

psali jsme: Bojové vozidlo pěchoty PUMA od PSM je podle Bundeswehru nejlépe chráněným BVP na světě

Mezi další zásadní výhody dálkové ovládaných věží patří oddělené prostory pro posádku a munici. Tento koncept vede k dalšímu zvýšení bezpečnosti a úrovně ochrany kabiny, jelikož pohyblivé části věže do tohoto prostoru nijak nezasahují. Dálkově ovládané věže také ve srovnání s věžemi ovládanými posádkou vozu nabízí nové taktické a operační výhody.

Australská armáda se jasně vyjádřila, že upřednostňuje věže ovládané posádkou vozu a že vozidla s dálkově ovládanými věžemi ve výběrovém řízení pravděpodobně neuspějí. Australská armáda se tak svým rozhodnutím vzdává výhod dálkově ovládaných věží, které nabízí maximální ochranu, největší palebnou sílu a přesnost a pohyblivost srovnatelnou s hlavními bojovými tanky.

Psali jsme: Jubilejní 100. vozidlo BVP Puma sjelo z montážní linky závodu společnosti Rheinmetall v německém městě Unterlüß

Vzhledem k rozhodnutí australské armády se společnost PSM rozhodla nepředložit nabídku v třetím kole australského výběrového řízení Land 400.

BVP PUMA vyvinuly dvě přední evropské zbrojovky Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall v rámci společného podniku PSM. Společnost PSM je odpovědná za prodej, dodávky a logistickou podporu jak na národní, tak na mezinárodní úrovni.  

Vývoj vozidla začal v roce 2002, první prototyp vznikl v roce 2005. Po deseti letech detailního testování jej roku 2015 zařadil do výzbroje německý Bundeswehr. PUMA je zcela nová bojová platforma s výhledem životnosti na dalších 40 let. Hlavní předností je bojová síla a ochrana osádky.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace