Bombardér B-21 Raider poprvé vzlétne až v roce 2022, potvrdilo americké letectvo

Bombardér B-21 Raider poprvé vzlétne až v roce 2022, potvrdilo americké letectvo
Autor fotografie: US Air Force Commons|Popisek: B-21 Raider
23 / 01 / 2021, 16:00

USAF a společnost Northrop Grumman potvrdily, že první let očekávaného strategického bombardéru B-21 Raider se odkládá až na polovinu roku 2022, přičemž se původně počítalo s prosincem tohoto roku.

Strategický bombardér poprvé nevzlétne v prosinci tohoto roku, ale až v polovině roku 2022, potvrdilo americké letectvo a výrobce stroje společnost Northrop Grumman. Do ,,hry" zasáhla pandemie koronaviru a s ní spojené zpoždění dodávky dílů. Původně měl B-21 poprvé rozvířit vzduch již v prosinci tohoto roku.

Počítá se s tím, že že B-21 dosáhne počáteční operační způsobilosti do roku 2030. USAF by chtěla koupit 100 těchto bombardérů, ale podle některých zdrojů to má být až 145. V současné době se Northrop Grumman pracuje na dvou prototypech bombardéru. Americké letectvo předpokládá, že B-21 bude tvořit komplement k bombardérům B-2 Spirit, B-1 Lancer a později tyto stroje nahradí.

Bombardér je koncipován jako stroj s velmi dlouhým doletem, pracuje se na něm již od roku 2015, projekt počítá s tím, že B-21 bude víceučelovým strojem, a tak by mohl zastat roli jak klasického strategického bombardéru se schopností stealth, tak záchytného stíhače, a rovněž by mohl být použit i ke sběru informací a řízení boje. Je zřejmě, že pro svůj tvar bude B-21 operovat ve velkých výškách, aby mohl odrážet radarové vlny.

 

Zdroj: upi.com

Tagy článku