Boxer Bundeswehru na Dnech NATO 2019 - je to opravdu hukot, ale zní krásně

Boxer Bundeswehru na Dnech NATO 2019 - je to opravdu hukot, ale zní krásně
Autor fotografie: youtube, SM|Popisek: Boxer na Dnech NATO 2019
02 / 04 / 2020, 13:00

Na Dnech NATO 2019 se mezi pozemní bojovou technikou představil také obrněný transportér německého Bundeswehru Boxer. Jde o vozidlo, které je výsledkem společného německo-nizozemského projektu firem Krauss-Maffei Wegmann, Rheinmetall a Stork - které dohromady pro tento účel vytvořily skupinu ARTEC. Osmikolové vozidlo se vyznačuje jednak dobrými jízdními vlastnostmi, jednak ve své třídě skvělou balistickou odolností, a jednak promyšlenou modularitou, díky které je lze nasadit po úpravách a s různou výzbrojí či výstrojí v mnoha různých rolích.

Kromě Nizozemska, které provozuje ženijní, zdravotnickou, velitelskou, nákladní, cvičnou a opravárenskou verzi, a Německa, jehož armáda disponuje především základní variantou obrněného transportéru pro 3 členy osádky a 8 vojáků výsadku, objednala bezmála sto kusů také Litva - pod označením Vilkas a v úpravě kolové bojové vozidlo pěchoty, vybavené bezosádkovou věží s 30mm kanónem.

Ve videu, které jsme na Dnech NATO 2019 pořídili, vás expert Jaroslav Macošek provede výzbrojí základní verze, jejími takticko-technickými parametry, mj. skvělý dojezd okolo 1000 km.

Zmíní také program IdZ - Infanterist der Zukunft, německý program "vojáka budoucnosti", jehož cílem je díky moderním technologiím zvýšit účinnost, šanci na přežití, mobilitu, ovladatelnost a zefektivnit výcvik německého pěšáka. Systém IdZ-ES pro německou armádu, letectvo a námořnictvo vyvíjí společnost Rheinmetall Defence, a je integrován kromě vozidel Boxer také v pásových bojových vozidlech Puma. Je postaven na spolupráci pěchotního družstva s jeho "mateřským vozidlem", které pěchotě poskytuje podporu, informace, zvyšuje její situační povědomí, poskytuje potřebné zbraně a vybavení odpovídající úkolu a zajišťuje napájení a přenos dat.

Běžící motor vozidla Boxer dobíjející baterie také ovlivnil první vteřiny našeho videa: "Je to opravdu hukot, ale zní to krásně."

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace