BOŽENA 5 - Dálkově ovládaný pásový stroj určený k plošnému odminování terénu od protipěchotních i protitankových min

BOŽENA 5 - Dálkově ovládaný pásový stroj určený k plošnému odminování terénu od protipěchotních i protitankových min
Autor fotografie: Chmee2 (CC BY-SA 3.0)|Popisek: Odminovací stroj Božena 5
02 / 05 / 2019, 10:00

Dnes si v rámci technologie armády ČR představíme odminovací zařízení s typicky českým názvem BOŽENA 5.

Ženisté mají již několik k dispozici zařízení s typicky českým jménem BOŽENA 5, za jehož vývojem stojí slovenský podnik Way Industries. Komplet, který navazuje na verze BOŽENA 1,2,3 a 4 je primárně navržen k odminování terénu od protipěchotních i protitankových min s náloží až do 9 kg TNT.

                                 

Může být vyslán do oblastí, v nichž je umístěno velké množství min. Stroj likviduje miny, které jsou ukryty až ve hloubce 70 cm pod povrchem. Je schopen také likvidovat křoviny či nízké porosty. BOŽENA 5 je využitelná i k přepravě nebezpečného materiálu, když se vymění pracovní nástroj, nebo jako dálkově řízený zemní stroj. 

Operátor sedí v pancéřované kabině, odkud má přímý výhled a na dálku stroj ovládá. BOŽENU chrání před výbuchem miny pancéřový štít, který je umístěn v přední části stroje. K tomu můžeme přičíst i to, že komplet je chráněn kovovým krytem, jenž jej chrání před poškozením, které způsobí výbuch miny. BOŽENA 5 je vybavena rotačním cepovým odminovacím zařízením. Komplet zahrnuje primární nosič, cepový odminovač, budku operátora a přepravní přívěs.

Hmotnost zařízení včetně cepového odminovače činí 12 020 kg, pracovní rychlost je 4-9 km/h, výkon motoru TATRA je pak 170 kW. Šířka odminovacího pásu činí 2 655 mm. Co se týče logistiky, BOŽENA 5 je jednoduše přepravitelná mezi jednotlivými zaminovanými oblastmi po místních komunikacích na přepravním přívěsu.

Stroje BOŽENA 5 byly nasazeny v roce 2010 i v zahraničí, konkrétně v Jordánsku, kam putovaly na dobu tří měsíců dva stroje. Tam měly za úkol odminování údolí řeky Jordán. Dříve o odminovací komplet projevila zájem britská armáda. Stroj užívá například i Kanada, Irák, Libanon, Polsko, Thajsko, Afghánistán nebo Chile.

 

Zdroj: army.cz

Tagy článku