Bratislava epicentrem vojenské techniky: IDEB 2024 začíná již zítra

Bratislava epicentrem vojenské techniky: IDEB 2024 začíná již zítra
Autor fotografie: Incheba, Public domain|Popisek: Veletrh IDEB 2024, Incheba
13 / 05 / 2024, 12:00

Bratislava se transformuje na hlavní město vojenské technologie s nadcházejícím mezinárodním veletrhem IDEB Defence&Security 2024.

Na veletrhu se shromáždí nejen nadšenci obranné a bezpečnostní technologie, ale i přední výrobci a dodavatelé z celého světa. Security Magazín přinese z letošního ročníku reportáže, fotografie i rozhovory s vystavovateli. Co nabídne IDEB 2024?

Veletrh, který je jednou z nejvýznamnějších akcí v oblasti obrany a bezpečnosti ve středoevropském regionu se koná od 14. do 16. května v prostorách Incheby. Během tří dnů se představí výrobci a prodejci obranných a bezpečnostních technologií ze Slovenska a dalších 11 zemí. V jejich portfoliu bude těžká technika včetně pásových, obrněných a robotických vozidel, dále komunikační, monitorovací a anténní systémy, letecké a pozemní drony, zbraně, dělostřelecká a tanková munice a mnoho dalších technologií.

Výstava na IDEB 2024

S podporou slovenského Ministerstva obrany a Ministerstva vnitra nabízí IDEB unikátní příležitost prohlédnout si nejmodernější vojenské vybavení a zúčastnit se dynamických ukázek techniky. Výstava slibuje být nejen působivým technologickým zážitkem, ale také místem pro navazování nových kontaktů a partnerství, což je klíčové pro rozvoj bezpečnostních a obranných strategií do budoucna. Připravte se na několik dnů plných objevů a technologických inovací v srdci Evropy.

Výstava na IDEB 2024

IDEB představí řadu zajímavých exponátů. Návštěvníci uvidí například nový 120mm samohybný minomet AM120 od společnosti ZTS-Speciál, těžké logistické vozidlo Tatra Force 8x8 (Tatra Trucks), mobilní věže řízení letového provozu od společnosti VÝVOJ Martin, průzkumný dron Stribog UAS od společnosti Airvolute, dálkově řízenou věž TURRA 30 (EVPÚ). Ve výstavním a kongresovém centru bude k vidění například vrtulník UH-60M, tank Leopard 2A4 nebo samohybná kanónová houfnice ZUZANA 2 (vše technika OSSR).

 Výstava na IDEB 2024

To je však jen malý zlomek techniky, která bude na veletrhu k vidění - vystavovatelé přivezou do Bratislavy řadu dalších produktů obranného a bezpečnostního průmyslu.

Hlavními partnery tohoto veletrhu jsou Ministerstvo obrany a Ministerstvo vnitra Slovenské republiky. Za podpory Ministerstva obrany mají návštěvníci jedinečnou příležitost podrobně si prohlédnout výzbroj a výstroj ozbrojených sil a dalších bezpečnostních složek. Ministerstvo vnitra, které se letos poprvé představí na samostatné expozici, nabídne přehled aktivit Hasičského a záchranného sboru, Policejního sboru, Vzdušných sil a Horské služby, čímž veletrh rozšíří o důležitou dimenzi vnitřní bezpečnosti a její klíčové aspekty.

Výstava na IDEB 2024

Doprovodný program

Obranné, bezpečnostní a hasičské vybavení bude na veletrhu doprovázeno dynamickým a akčním programem. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky boje zblízka, včetně útočných a obranných technik bez zbraní, souboje s krátkými a dlouhými zbraněmi i bojové techniky s nožem. Efektivní zvládání davů a zásahy proti nebezpečným pachatelům předvedou kadeti Akademie ozbrojených sil SR z Liptovského Mikuláše, příslušníci Pozemních sil OSSR a Vojenské policie Ministerstva obrany.

Hasičský záchranný sbor předvede náročnou ukázku zvládání nebezpečných látek, kde hasiči ve speciálních protichemických oblecích a s nafukovacími dekontaminačními sprchami ukážou, jak bezpečně manipulovat s těmito substancemi. Navíc bude představen nový dálkově ovládaný robotický stroj na pásech, určený pro přenášení těžkých břemen. Členové Horské služby zase ukážou, jak efektivně vyhledávat pohřešované osoby. Demonstrace zahrne dopravu psovoda se psem na místo události, nasazení vyhledávacího psa a nalezení osoby ztracené v sutinách.

Kompletní program doprovodného programu je k dispozici ZDE.

Mezi vystavovateli jsou také významní zástupci českého obranného průmyslu, mezi nimi: 

Colt CZ Group

Skupina Colt CZ je jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní a munice pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Své produkty prodává především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson, Spuhr, swissAA a 4M Systems. Skupina Colt CZ sídlí v České republice a zaměstnává více než 2000 lidí ve svých výrobních závodech v České republice, Spojených státech, Kanadě, Švédsku, Švýcarsku a Maďarsku. Skupina je ze 75,4 % vlastněna holdingem Česká zbrojovka Partners SE, zbývajících 24,6 % tvoří veřejně obchodované akcie.

Aero Vodochody

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a modernizace vojenských a civilních letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj. 

Tatra Trucks

Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou značku a kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena na export do desítek zemí světa. Automobilka Tatra Trucks a.s. zaměstnává více než 1400 lidí a dalších více než 700 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie a.s. zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství. Akcionáři automobilky Tatra Trucks jsou průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group a strojírenská skupina Promet Group.

Tagy článku