Bratislavský IDEB 2022: Mezinárodní veletrh obranné techniky z 15 zemí začíná již zítra

Bratislavský IDEB 2022: Mezinárodní veletrh obranné techniky z 15 zemí začíná již zítra
Autor fotografie: foto: Incheba|Popisek: Expozice na IDEB 2021
09 / 05 / 2022, 15:00

Po necelém roce se do bratislavské Incheby vrací Mezinárodní veletrh obranné techniky IDEB. Zatímco v loňském roce se nesl ve znamení opatření souvisejících s pandemií koronaviru, letos se koná ve stínu vojenského konfliktu na Ukrajině, což ještě více zdůrazňuje jeho význam a poslání. Security Magazín přinese z letošního ročníku reportáže, fotografie i rozhovory s vystavovateli.

Od úterý 10. května do čtvrtka 12. května zaplní výstavní a kongresové centrum Incheba nejmodernější obranná technika z 15 zemí. V rámci Mezinárodního veletrhu obranné techniky IDEB se představí výrobci a prodejci obranných systémů ze Slovenska, České republiky, Dánska, Finska, Francie, Izraele, Jižní Koreje, Maďarska, Německa, Norska, Španělska, Švédska, Turecka, Velké Británie a USA. Součástí slavnostního zahájení za účasti nejvyšších politických představitelů a zahraničních delegací bude také nízký přelet vojenských letadel nad Bratislavou, který je naplánován na 10. května v 10:00.

Portfolio 100 vystavovatelů na ploše více než 10 000 m2 zahrnuje vojenskou techniku, systémy obranného průmyslu, komunikační a monitorovací systémy, zbraně a munici, obrněná a robotická vozidla, systémy a služby pro logistiku, hasičské technologie, vybavení a výzbroj ozbrojených sil a související produkty a služby pro ozbrojené síly. IDEB je tak výjimečnou platformou nejen pro komplexní prezentaci produktů a služeb bezpečnostního a obranného průmyslu, ale také pro hledání řešení v oblasti bezpečnostní politiky, spojování sil a navazování a posilování kontaktů na domácí i mezinárodní úrovni.

"Současné události upozorňují na bezpečnostní otázky nejen na Slovensku, ale v celé Evropské unii. Zajištění efektivní obrany je diskutované téma a já jsem přesvědčen, že IDEB může významně přispět k řešení problémů, které s sebou současná doba přináší," řekl Alexander Rozin Jr., výkonný ředitel akciové společnosti Incheba. Význam a vysokou odbornou úroveň veletrhu potvrzuje skutečnost, že účast na veletrhu IDEB potvrdily zahraniční delegace ze 13 zemí a také Agentura NATO pro podporu a zásobování (NSPA). Odbornými garanty jsou Ministerstvo obrany Slovenské republiky a Asociace bezpečnostního a obranného průmyslu Slovenské republiky.

IDEB během tří dnů představí řadu zajímavých exponátů. Společnost Rheinmetall, která je odborným partnerem veletrhu během jeho aktuálního ročníku, představí na svém stánku vojenský nákladní automobil HX3 8×8, bojové vozidlo pěchoty LYNX KF41, vysoce mobilní víceúčelový rypadlový systém HX77 8×8 Excavator a také integrované elektronické systémy a zbraně a munici několika typů. Společnost Zetor Engineering přiváží do Incheby obrněné taktické čtyřkolové vozidlo Zetor Gerlach 4×4 a rychlé vyprošťovací vozidlo Zetor Gerlach 4×4 (RDV). Společnost Lockheed Martin představí simulátor stíhacího letounu F-16 Fighting Falcon, který v interaktivním prostředí ukáže pokročilé technologie a bojové schopnosti tohoto letounu. Mezi vystavovateli bude zastoupena také turecká společnost Baykar, jejíž vojenské drony v současnosti používá ukrajinská armáda. Kromě prezentace práce ozbrojených sil přiveze Ministerstvo obrany Slovenské republiky na veletrh bojové průzkumné vozidlo BPsV-I, které vzniklo modernizací původně používaného vozidla BPsV Svatava. Mezi exponáty bude také 155mm samohybná kanónová houfnice ZUZANA 2 nebo vozidlo MAGNI HTH 35.12, což je teleskopický manipulátor na kolovém podvozku určený pro přesun, nakládání a vykládání objemných nákladů o hmotnosti až 35 tun.

Doprovodný program

Během veletrhu budou probíhat také dynamické ukázky, které jsou vždy velmi oblíbenou součástí doprovodného programu a umožňují blíže nahlédnout do práce ozbrojených sil.

Během aktuálního ročníku mohou návštěvníci vidět v akci příslušníky Ozbrojených sil Slovenské republiky a Vojenské policie, kteří mimo jiné předvedou postup eliminace nepřítele a osvobození zadržené osoby. Demonstrace pro širokou veřejnost jsou naplánovány na středu 11. května a čtvrtek 12. května od 14:00. 

První den, 10. května, se v Inchebě uskuteční také seminář o Evropském obranném fondu (EDF), určený zejména zástupcům obranného průmyslu. Seminář je jedinečnou příležitostí k získání a výměně informací o hlavních podmínkách a zásadách využívání ERF v oblasti výzkumu a vývoje ve spolupráci se zahraničním průmyslem členských států Evropské unie. Seminář pořádá Sekce modernizace Ministerstva obrany Slovenské republiky.

IDEB se bude konat v následujících časech:

  • Úterý 10. května 9:00 - 18:00 hod.
  • Středa 11. května 10:00 - 18:00 hod.
  • Čtvrtek 12.5. 10:00 - 16:00 hod.

Vstupné zakoupené na místě činí 20 eur (15 eur při nákupu online) a umožňuje návštěvníkům prohlídku celého veletrhu včetně interiéru. Dětem a mladým lidem do 15 let není z bezpečnostních důvodů vstup do sálů povolen. Návštěvníci, kteří mají zájem výhradně o dynamické ukázky a venkovní prohlídky obranné techniky, tak mohou učinit ve středu 11. května a ve čtvrtek 12. května, vždy od 13:00. Vstupné v tomto případě činí symbolické 1 euro.

Zdroj: incheba.sk; tisková zpráva

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.