Brazilská společnost Embraer dodá Maďarsku dva vojenské transportní letouny KC-390

Brazilská společnost Embraer dodá Maďarsku dva vojenské transportní letouny KC-390
Autor: Marcos Correa/PR, CC BY-SA 4.0|Popisek: KC-390
23 / 11 / 2020, 16:00

Maďarsku budou dodány 2 transportní letouny KC-390 jako náhrada za sovětské stroje An-26.

Brazilská firma Embraer dodá Maďarsku dva vojenské transportní letouny KC-390. Ty mají být adekvátní moderní náhradou za vyřazené sovětské stroje An-26. Podle serveru Defence Blog pak mají být nové letouny dodány Maďarsku v letech 2023-2024.

Server Defence Blog informoval, že letoun bude částečně uzpůsoben taktickým transportním operacím, bude sloužit také k doplnění paliva za letu stroji JAS-39 Gripen C/D, a také jej Maďaři využijí k evakuačním účelům pro zraněné vojáky.

Výše kontraktu, který byl podepsán maďarským ministerstvem obrany a společností Embraer, nebyl zveřejněn.

KC-390 poprvé vzlétl v roce 2015 a může pojmout až 23 tun nákladu. Brazilskému letectvu byl dodán první letoun KC-390 před rokem. Mezi další uživatele vzdušného obra se zařadí i Portugalsko, jehož vláda provedla objednávku na 5 letounů KC-390 s opcí na jeden další.

AČR se v oblasti transportních letounů vydala cestou letounů CASA, avšak vnímá i potřebu nezávislosti v rámci doplňování paliva za letu. V současnosti piloti JAS-39 Gripen trénují ve Švédsku, kdy jako tanker slouží C-130 Herkules. Letoun splečnosti Embraer upravený jako tankovací byl představen i činitelům AČR. Zatím však nejsou dostupné onformace o tom, že schopnost tankování za letu z vlastního letounu by byla zahrnuta do plánu akvizic a rozvoje naší armády.


Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace