Brigádní generál Zoltán Bubeník, ředitel Agentury vojenského zdravotnictví a předseda Výboru náčelníků zdravotnických služeb při NATO, poskytl během veletrhu Future Forces Forum rozhovor o nejvyšší úrovni koordinace zdravotnické péče v armádách Aliance, popsal funkci Výboru náčelníků zdravotnických služeb a obecné zásady při zajišťování zdravotnické péče zraněným vojákům v zahraničních misích.
- U mikrofonu Security Magazínu vítám pana brigádního generála Zoltána Bubeníka. Já si musím teď pomoci tahákem: ředitele Agentury vojenského zdravotnictví a předsedu Výboru náčelníků zdravotnických služeb při NATO. Pane generále, jsme na Future Forces, jak se vám tady líbí, co vás tady zaujalo.
Dobrý den, předem bych chtěl pozdravit. Děkuji za pozvání k tomuto rozhovoru. Pro mě Future Forces Forum není první akcí, zúčastnil jsem se již v roce 2016, kdy jsme spolu s organizátory vytvořili společné fórum, tzv. CEBIRAM, tzn. zdravotnická, a CBRN problematika, tzn. problematika obrany proti zbraním hromadného ničení. Samozřejmě mně se osobně líbí interakce, jednak těch odborných gescí, odborných přednášek, spojená s tím přímým průmětem do praxe, do vývoje nových technologií. Je to ideální příležitost jak navázat kontakty i s představiteli vojenského obranného průmyslu.
Psali jsme: László Fazekas – ředitel Centra excelence pro vojenské zdravotnictví (Future Forces Forum)
- Jste na setkání už druhý den, už vás něco zaujalo?
Vzhledem k tomu, že včera byl plně nabytý program, právě zahájením toho CEBIRAM kongresu, kde jsme vedli panelovou diskusi napříč jednak experty zdravotnické služby, jak z vojenského, tak civilního sektoru, z našeho i mezinárodního prostředí, a plus v té CBRN problematice, tak jsem měl možnosti si jen velmi rychle výstavu v těch dvou halách projít. Nicméně mě osobně zaujalo to, že to není čistě pojatá armádní problematika, ale propojení širšího pojetí obranného průmyslu a bezpečnostních složek. To znamená jak armády, tak policie, vězeňské služby, i hasičského záchranného sboru, a to ukazuje možnost reakce na tu komplexitu dějů, které se vyskytují kolem nás.
- Výbor náčelníku zdravotnických služeb při NATO, to je funkce, která zní velmi mohutně, co má tento výbor na starosti?
Výbor náčelníku zdravotnických služeb je nejvyšším poradním orgánem Severoatlantické aliance pro vojenský výbor v otázkách vojenského zdravotnictví. Abyste tomu rozuměli, tak veškerá řekněme alianční legislativa, která určuje nasazení zdravotnických prvků na podporu bojujících jednotek v operacích, určuje postupy, stanovuje standardy v oblasti poskytování zdravotní péče, ale nejen zdravotní, ale samozřejmě i veterinární péče, a vše, co se točí kolem zdravotnické služby, tak podléhá vypracování, projednání a nakonec konsenzuálnímu schválení všech členů Severoatlantické aliance. Ten výbor je trochu širší než jen složení z členských států, protože v sobě zahnuje i Partnerství pro mír, zahrnuje Středomořský dialog, dokonce máme spolupráci s Austrálií a s Novým Zélandem, tak je to opravdu velmi široké vojenské fórum, a jeho hlavní výhodou je to, že předseda výboru zároveň je i poradcem hlavního představitele vojenského výboru Aliance.
Psali jsme: Pomoz si sám nebo zemři
- Pojďme ke konkrétnímu případu. Víme ze včerejších zpráv, že máme v Afghánistánu vážně zraněného vojáka Armády České republiky. Předpokládám, že vy tuto situaci jako orgán řešíte. Co se děje, co si máme představit pod tím, že je voják zraněn, a má se dostat zpátky do České republiky?
Musíme si uvědomit, že tak, jak jsem říkal v předchozích větách, zabezpečujeme zdravotnicky každou jednotku, která je nasazena v zahraniční operaci, ať je to Afghánistán, Irák, Afrika, prostě kdekoliv. A tam, kde nelze spoléhat na podporu hostitelského území, na adekvátně vyvinutý zdravotnický systém, tak samozřejmě musíme připravit svoje zdravotnické zabezpečení. Od poskytování běžné první pomoci, předlékařské, lékařské první pomoci, až po tu tzv. nemocnici, všechno vlastními silami. Ubezpečuji, že vojákům, kteří utrpí zranění, ať již bojová nebo nebojová, v jakékoliv zahraniční operaci, se dostává maximální péče. Proto jsou i naši zdravotníci cvičeni. Cvičíme dokonce i běžné vojáky v poskytování první pomoci tak, aby to bylo efektivní okamžitě na místě. A zároveň díky možnostem transportu v Afghánistánu, ať již pozemní technikou, nebo letecky vrtulníkem či letadlem, ten zraněný voják se co nejrychleji dostává k adekvátní možnosti rozšířené lékařské pomoci. Samozřejmě někdy po těch operacích, nebo vzhledem k závažnosti zdravotního stavu, ne všechny specialisty na tom místě můžete mít připravené, tudíž je potřeba, pokud to zdravotní stav dovolí, tzv. po stabilizaci, provedení prvních operačních zákroků, pacienta dostat nazpět do domovské země, u nás konkrétně do České republiky, formou našeho tzv. STRATEVACu, čili letadla, které je k tomu uzpůsobené, vybavené, aby stabilizovaného pacienta mohlo převést k definitivnímu ošetření do třeba Ústřední vojenské nemocnice, nebo moravských vojenských nemocnic.
- Pane generále, možná trochu netypicky, ale popřeju vám hodně zdraví a zdaru.
Já moc děkuji, a moc děkuji za možnost vystoupit. Díky.