Británie a Německo prohlubují spolupráci v oblasti ozbrojených sil

Británie a Německo prohlubují spolupráci v oblasti ozbrojených sil
Popisek: M3 obojživelné mostní vozidlo
05 / 11 / 2018, 16:30

Přestože se blíží odchod Velké Británie z Evropské unie, nemá a nebude to mít vliv na britské členství v NATO ani na britské závazky ve vztahu k evropským partnerům a obraně evropského prostoru proti možným ohrožením. Důkazem je nynější prohlubování britsko-německé spolupráce v této oblasti.

Na začátku října tohoto roku podepsali ministři obrany Velké Británie Gavin Williamson a Německa Ursula von der Leyenová smlouvu, jež má posílit britsko-německé vazby, zlepšit obranné schopnosti dvou klíčových partnerů NATO a pomoci vytvářet ochranné mechanismy před teroristickými hrozbami. Stalo se tak při návštěvě britského ministra obrany v německém Mindenu, kde sídlí britské jednotky. Při té příležitosti také potvrdil, že britská armáda i nadále bude působit na německém území a v Německu dislokované britské síly zůstanou na svých základnách i po „brexitu“.

M3

psali jsme: Manažeři GDELS budou jednat v Pardubicích o miliardových zakázkách pro český obranný průmysl

Británie si je vědoma, že v rámci Evropy disponuje vedle Německa a Francie velmi významnou částí evropských obranných kapacit, a to se týká i diplomatických a zpravodajských služeb. Pro zajištění bezpečnosti Evropy jsou tedy britské zdroje velmi důležité a musejí zůstat součástí evropských vazeb. Česká republika se podílí na třech ze sedmnácti projektů společné obrany Evropské unie, které mají snížit závislost na americké armádě. I z toho důvodu je pro Česko prohlubování britsko-německé obranné spolupráce důležité.

M3 2

V nejnovější britsko-německé dohodě jsou ustanovení o společném úsilí zamezit teroristickým hrozbám a také o potřebě eliminovat zbytečné duplicity v produkci evropského obranného průmyslu. Navíc nová dohoda zahrnuje i užší spolupráci při výcviku posádek bojových letadel Typhoon a Tornado, které obě země provozují a také společné plány na rozšíření obojživelných schopností v oblasti mobilních mostních systémů.

psali jsme: AM-70 EX – ve Šternberku vzniká nové české mostní vozidlo

Armády obou zemí totiž využívají mostní systémy M3 od výrobce General Dynamics European Land Systems (GDELS). V rámci NATO byla tato plovoucí mostní vozidla ve velkém nasazena například při cvičení Anakonda v roce 2016 v Polsku. Britské a německé jednotky tehdy společně pomocí mostních vozidel M3 postavily během 35 minut 350 metrů dlouhý most přes řeku Vislu, po němž mohly projíždět tanky a další bojová technika. Podle specialistů americké armády šlo o světový rekord pro nejdelší obojživelný most. M3 byly úspěšně využívány i při operacích v Iráku.

M3 3

M3 představuje jeden z nejmodernějších a nejoperativnějších zařízení svého druhu, co se týče zatížení, doby montáže a manévrování v terénu i ve vodě. Proto chce britská i německá strana rozvíjet své taktické obojživelné schopnosti pozemních jednotek právě na základě těchto mostních systémech. Díky vysoké míře automatizace je obsluha mostního systému M3 velmi snadná a rychlá, stačí k ní jen dvoučlenná posádka vozidla. Vozidlo může při jízdě po zpevněných silnicích dosáhnout rychlosti až 80 km/hod, na vodě pluje až 13 km/hod.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace