Británie dodá Ukrajině tanky včetně munice s ochuzeným uranem – Putin a Šojgu vyhrožují reakcí

Británie dodá Ukrajině tanky včetně munice s ochuzeným uranem – Putin a Šojgu vyhrožují reakcí
Autor fotografie: By Photo: Cpl Kellie Williams, RLC/MOD, OGL v1.0|Popisek: Britský tank Challenger 2
22 / 03 / 2023, 08:00

Britské úřady dodají Ukrajině granáty obsahující ochuzený uran se zvýšenou účinností při ničení obrněných vozidel, jak vyplývá z písemné odpovědi náměstkyně ministra obrany baronky Annabel Goldie na otázku člena Sněmovny lordů Raymonda Jolliffe.

"Současně s tím, že Ukrajině poskytneme hlavních bojové tanky Challenger 2, dodáme munici včetně té, která obsahuje ochuzený uran. Takové náboje jsou vysoce účinné při likvidaci moderních tanků a obrněných vozidel," uvedla Goldie ve zveřejněném prohlášení na parlamentním webu.

Dodávky granátů s ochuzeným uranem do Kyjeva nutí Moskvu přemýšlet, jak může reagovat, řekl v úterý ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

"To nás vede k vážnému zamyšlení nad dalším vývojem a nad tím, jak na to můžeme reagovat," řekl Šojgu v úryvku z rozhovoru pro pořad "Moskva. Kreml. Putin" v televizi Rossija-1, který novinář Pavel Zarubin zveřejnil na svém kanálu Telegram.

K dodávce granátů, které mají velkou šanci likvidovat nejmodernější ruské tanky, se vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého se jedná o použití zbraní s jadernou složkou.

Mezitím Šojgu řekl, že před potenciální "jadernou srážkou“ mezi Ruskem a Západem zbývá stále méně a méně kroků. Moskva má ve svých skladech vlastní granáty s ochuzeným uranem pro použití v tancích (Sviněc-2).

Británie odpověděla obviněním Ruska ze "záměrného pokusu dezinformovat“. Ochuzený uran "nemá nic společného s jadernými zbraněmi a jejich schopnostmi,“ uvedlo britské ministerstvo obrany a sdělilo, že jde o standardní součást, kterou používají armády včetně samotného Ruska. "Rusko to ví," dodal mluvčí britského ministerstva.

Britská vojenská pomoc Ukrajině v roce 2022 činila asi 2,8 miliardy dolarů. Londýn konkrétně poslal více než 10 000 protitankových raketových systémů NLAW, více než 200 obrněných vozidel, raketové systémy M270 a vysoce přesné střely Brimstone. Britští instruktoři již vycvičili více než 10 000 ukrajinských vojáků. Britské úřady odhadují poskytnutou humanitární a ekonomickou pomoc na 1,86 miliardy dolarů. V roce 2023 hodlají britské úřady vyčlenit nejméně 2,3 miliardy dolarů na vojenskou pomoc Ukrajině.

Zdroj: TASS, The Guardian

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.