Británie není schopná likvidovat své staré jaderné ponorky

Británie není schopná likvidovat své staré jaderné ponorky
Popisek: První britská jaderná ponorka HMS Dreadnought
27 / 02 / 2019, 14:00

V současné době je na 20 bývalých jaderných ponorek Royal Navy, čekajících na likvidaci v Rosythu a Devonportu. Nepředstavují velké nebezpečí, ale udržovat je v bezpečném stavu, zatímco čekají na demontáž, odčerpává důležité finance z rozpočtu na obranu.

Jaderné ponorky jsou pravděpodobně nejdůležitějšími obrannými aktivitami Velké Británie a selhání při jejich demontáži je národním skandálem. Plány na bezpečnou a včasnou likvidaci jaderných ponorek byly vytvořeny v 70. letech minulého století, ale tehdejší vlády nechaly samotnou realizaci na své nástupce.

Ponorky Royal Navy jsou navrženy tak, aby bylo možné reaktorovou nádobu z trupu vyjmout. Jiné státy je musí vyřezávat a přesto jsou úspěšnější. USA zlikvidovaly více než 130 jaderných lodí a ponorek, Rusko dokonce již přes 190.

A jak je na tom Royal Navy? Bídně – v Rosythu je stále trup první britské jaderné ponorky HMS Dreadnought z roku 1960, která byla vyřazena v roce 1980 ze stavu námořnictva. Trupu je tedy úctyhodných 59 let a v Rosythu již strávil téměř 2/3 svého života.

HMS Valiant

A Dreadnought není jediný. Vedle něj jsou v Rosythu a Devonportu trupy ponorek Conqueror, Warspite, Churchill, Swiftsure, Revenge, Valiant a další. Většina z nich čeká na svůj osud déle, než byla jejich aktivní služba v britském královském námořnictvu. Z toho devět strojů má stále ve svém trupu jaderné palivo.

V letech 2010 – 2015 musela Británie vynaložit 16 miliónů liber, aby se tyto staré ponorky nerozpadly, což znamená průběžné kontroly, natírání trupů atd.

V roce 2016 byl konečně zahájen proces demontáže první ponorky, HMS Swiftsure. Celkové náklady na demontáž 27 strojů do roku 2040 dosáhnou výše 10,4 miliardy liber.

 

Zdroj: Save the Royal Navy, The Telegraph

 

 

Tagy článku