Británie udělila kontrakt na modernizaci tanků Challenger 2. O upgrade se postará Rheinmetall BAE Systems Land

Británie udělila kontrakt na modernizaci tanků Challenger 2. O upgrade se postará Rheinmetall BAE Systems Land
Autor: Fiorellino, CC BY-SA 3.0|Popisek: Challenger 2
10 / 05 / 2021, 13:00

Hlavní bojové tanky Challenger 2 budou upgradovány na standard Challenger 3. O modernizaci se postará joint-venture podnik Rheinmetall BAE Systems Land.

Joint-venture Rheinmetall BAE Systems Land vzniklý v roce 2019 podepsal zakázku na upgrade britských Challenger 2 na verzi Challenger 3, informoval server Defense News. Hodnota zakázky činí 800 milionů liber (1 miliarda dolarů).

Práce na modernizačním programu se odehrají primárně v britském Telfordu. Server Defense News uvedl, že počáteční operační schopnosti dosáhnou upgradované tanky do roku 2027, plné operační schopnosti podle plánu v roce 2030. Program se uskuteční v letech 2021–2027.

Nejdůležitějí změnou v modernizaci tanků bude výměna současného drážkovaného kanonu L30 ráže 120 mm za vysokotlaký kanon s hladkým vývrtem L55A1 ráže 120 mm, který má schopnost prorazit i nejnovější balistickou ochranu obrněných vozidel.

Mezi další modernizační prvky lze řadit také digitalizovanou věž, vylepšenou ochranu tanku, výkonnější motor, zvýšený dojezd atd. Kromě toho má být Challenger 3 mobilnějším vozidlem, smrtonosnějším na bitevním poli a mít zvýšenou schopnost přežití. 

Jak už potvrdila (SM informoval) zveřejněná detailní analýza britských obranných kapacit, projde procesem modernizace pouze 148 tanků Challenger 2, který je ve službě od roku 1998, z celkového počtu 227. Podle britského ministerstva obrany bude Challenger 3 představovat jedno z nejsmrtonosnějších obrněných vozidel na světě, až bude zařazeno do služby.

 

Zdroj: Defense News, BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace