Britská armáda se rozloučí se samohybnými houfnicemi AS90 na konci dekády. Mohly by je nahradit jihokorejské K9

Britská armáda se rozloučí se samohybnými houfnicemi AS90 na konci dekády. Mohly by je nahradit jihokorejské K9
Autor fotografie: Sarah Ward, flickr (public domain)|Popisek: Modernizovaná verze houfnice AS90M
17 / 01 / 2022, 13:00

Od roku 1992 má britská armáda k dispozici samohybnou houfnici AS90, které bylo vyrobeno 179 kusů. Na konci dekády je čeká vyřazení ze služby.

Britská armáda má ve výzbroji 155 mm samohybnou houfnici, jejíž vývoj se datuje do druhé poloviny 80. let. Zakázku na novou houfnici získala společnost Vickers Shipbuilding and Engineering (nyní BAE Systems).

AS90 se po dobu své služby zúčastnila několika konfliktů, z nichž jmenujme například válku v Iráku, Bosně či Kosovu. Do mediálně velmi sledované války v Iráku byly houfnice nasazeny v roce 2003. Ve všech zmíněných konfliktech se britské houfnice osvědčily, přesto kvůli finančním úsporám klesl počet těchto zbraní v britské armádě na 146 kusů v roce 2010 a 95 v roce 2016.

Samohybné houfnice by měly být vyřazeny ze služby v roce 2030, uvedl server ukdefencejournal.org.uk. Otázkou potom zůstává, co AS90 ve službě nahradí. Možného aktuálního ,,kandidáta" by mohla představovat jihokorejská Hanwha se svou houfnicí K9. Vývoj samohybné houfnice K9 začal na sklonku 80. let. Houfnice nahradila starší stroje K55A1. Projekt nové houfnice byl finalizován v roce 1998 a o rok později byla spuštěna sériová výroba.

Houfnici si například z evropských států objednalo Estonsko, objednávku učinilo rovněž Finsko nebo Norsko. Z mimoevropských států bude jihokorejská houfnice K9 sloužit například v australské armádě.

Není zatím jasné, zda se britská armáda dále bude držet pásové platformy, nebo přijdou na řadu kolové podvozky. Vzhledem k britské orientaci na USA by do  hry mohl vstoupit M109A7 Paladin, v případě kolových podvozků je vyvinuto zajímavé řešení AGM na podvozku Boxer (jež britská armáda zavádí) a uspět by nepochybně chtěli i Švédové se svým Archerem.

Tak uvidíme, jakému řešení dá Velká Británie nakonec přednost, možností je samozřejmě více.

 

Zdroj: ukdefencejournal.org.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace