Autor fotografie: Sarah Ward, flickr (public domain)|Popisek: Modernizovaná verze houfnice AS90M
Od roku 1992 má britská armáda k dispozici samohybnou houfnici AS90, které bylo vyrobeno 179 kusů. Na konci dekády je čeká vyřazení ze služby.
Britská armáda má ve výzbroji 155 mm samohybnou houfnici, jejíž vývoj se datuje do druhé poloviny 80. let. Zakázku na novou houfnici získala společnost Vickers Shipbuilding and Engineering (nyní BAE Systems).
AS90 se po dobu své služby zúčastnila několika konfliktů, z nichž jmenujme například válku v Iráku, Bosně či Kosovu. Do mediálně velmi sledované války v Iráku byly houfnice nasazeny v roce 2003. Ve všech zmíněných konfliktech se britské houfnice osvědčily, přesto kvůli finančním úsporám klesl počet těchto zbraní v britské armádě na 146 kusů v roce 2010 a 95 v roce 2016.
Samohybné houfnice by měly být vyřazeny ze služby v roce 2030, uvedl server ukdefencejournal.org.uk. Otázkou potom zůstává, co AS90 ve službě nahradí. Možného aktuálního ,,kandidáta" by mohla představovat jihokorejská Hanwha se svou houfnicí K9. Vývoj samohybné houfnice K9 začal na sklonku 80. let. Houfnice nahradila starší stroje K55A1. Projekt nové houfnice byl finalizován v roce 1998 a o rok později byla spuštěna sériová výroba.
Houfnici si například z evropských států objednalo Estonsko, objednávku učinilo rovněž Finsko nebo Norsko. Z mimoevropských států bude jihokorejská houfnice K9 sloužit například v australské armádě.
Není zatím jasné, zda se britská armáda dále bude držet pásové platformy, nebo přijdou na řadu kolové podvozky. Vzhledem k britské orientaci na USA by do hry mohl vstoupit M109A7 Paladin, v případě kolových podvozků je vyvinuto zajímavé řešení AGM na podvozku Boxer (jež britská armáda zavádí) a uspět by nepochybně chtěli i Švédové se svým Archerem.
Tak uvidíme, jakému řešení dá Velká Británie nakonec přednost, možností je samozřejmě více.
Zdroj: ukdefencejournal.org.uk