Britská armáda v problémech: Plánuje zásadnější redukci hlavního bojového tanku Challenger 2

Britská armáda v problémech: Plánuje zásadnější redukci hlavního bojového tanku Challenger 2
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: tank Challenger 2
22 / 04 / 2019, 14:00

Podle britského deníku The Times hodlá britská armáda zásadněji snížit počet tanků Challenger 2 kvůli nedostatečným finančním prostředkům.

Britská armáda chce poměrně zásadně snížit počty hlavního bojového tanku Challenger 2 až o jednu třetinu, uvedl deník The Times. Deník píše, že britská armáda plánuje modernizovat pouze 148 tanků Challenger 2 z celkového počtu 227 kvůli chybějícím finančním prostředkům. Ostatní tanky, tedy zhruba jedna třetina, podle deníku budou použity na náhradní díly, list The Times však uvádí, že některá vozidla budou moci být v případě nouze nasazena i do akce.

Velká Británie potřebuje nutně modernizovat tanky Challenger 2, aby se mohla rovnat s nejmodernějšími ruskými tanky Armata a dalšími vozidly. Nicméně trvalé škrty ve vojenském rozpočtu neumožňují, aby bylo modernizováno všech 227 tanků Challenger 2.

Prohlášení představitelů armády je šokem pro vojenské experty, kteří se obávají dalšíchdrastických škrtů v britské tankové flotile. Po nich by totiž britská armáda měla mít méně tanků než například Kambodža, Srbsko či Barma. Zmíněný plán by také znamenal propad Velké Británie v celosvětovém žebříčku v počtu tanků. Po plánovaném snížení by zaujímala až 56. místo. Počtu tanků ve výzbroji vévodí Rusko, které jich má necelých 13 000, USA je na 2. místě se zhruba 6 000 tanky, třetí příčku pak okupuje Číny s 5 800 tanky.

Již v roce 2016 se objevily zprávy, že britská armáda uvažuje o snížení svých hlavních bojových tanků o třetinu, což je dáno systematickým ,,ořezáváním" vojenského rozpočtu, neblahému trendu, před nímž vojenští odborníci varují. Jen pro srovnání: V roce 1991 měla Velká Británie ve svém arzenálu skoro 800 bojových vozidel. Po snížení, ke kterému hodlá britská armáda přistoupit, by ale Velká Británie ztratila také část vojenské prestiže.

 

Zdroj: The Times, defence-blog.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace