Britská armáda v problémech: Plánuje zásadnější redukci hlavního bojového tanku Challenger 2

Britská armáda v problémech: Plánuje zásadnější redukci hlavního bojového tanku Challenger 2
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: tank Challenger 2
22 / 04 / 2019, 14:00

Podle britského deníku The Times hodlá britská armáda zásadněji snížit počet tanků Challenger 2 kvůli nedostatečným finančním prostředkům.

Britská armáda chce poměrně zásadně snížit počty hlavního bojového tanku Challenger 2 až o jednu třetinu, uvedl deník The Times. Deník píše, že britská armáda plánuje modernizovat pouze 148 tanků Challenger 2 z celkového počtu 227 kvůli chybějícím finančním prostředkům. Ostatní tanky, tedy zhruba jedna třetina, podle deníku budou použity na náhradní díly, list The Times však uvádí, že některá vozidla budou moci být v případě nouze nasazena i do akce.

Velká Británie potřebuje nutně modernizovat tanky Challenger 2, aby se mohla rovnat s nejmodernějšími ruskými tanky Armata a dalšími vozidly. Nicméně trvalé škrty ve vojenském rozpočtu neumožňují, aby bylo modernizováno všech 227 tanků Challenger 2.

Prohlášení představitelů armády je šokem pro vojenské experty, kteří se obávají dalšíchdrastických škrtů v britské tankové flotile. Po nich by totiž britská armáda měla mít méně tanků než například Kambodža, Srbsko či Barma. Zmíněný plán by také znamenal propad Velké Británie v celosvětovém žebříčku v počtu tanků. Po plánovaném snížení by zaujímala až 56. místo. Počtu tanků ve výzbroji vévodí Rusko, které jich má necelých 13 000, USA je na 2. místě se zhruba 6 000 tanky, třetí příčku pak okupuje Číny s 5 800 tanky.

Již v roce 2016 se objevily zprávy, že britská armáda uvažuje o snížení svých hlavních bojových tanků o třetinu, což je dáno systematickým ,,ořezáváním" vojenského rozpočtu, neblahému trendu, před nímž vojenští odborníci varují. Jen pro srovnání: V roce 1991 měla Velká Británie ve svém arzenálu skoro 800 bojových vozidel. Po snížení, ke kterému hodlá britská armáda přistoupit, by ale Velká Británie ztratila také část vojenské prestiže.

 

Zdroj: The Times, defence-blog.com

Tagy článku