Britská AS-90 je boji prověřená samohybná houfnice, přesto taktika použití na Ukrajině budí rozpaky

Britská AS-90 je boji prověřená samohybná houfnice, přesto taktika použití na Ukrajině budí rozpaky
Autor fotografie: Paul / Flickr|Popisek: AS-90
06 / 02 / 2024, 14:00

V souvislosti s konfliktem na Ukrajině se u samohybných houfnic stále více jeví jako klíčová schopnost umění včas a rychle zmizet z místa střelby. Použití této zbraně jako stacionární dělostřelectvo je poměrně nezvyklé.

Vývoj houfnice začal v polovině 80. let, celkem bylo vyrobeno 159 kusů, ale přes veškerou snahu Britů se ji nepodařilo exportovat. Jediným úspěchem je polský projekt Krab, kde je na podvozku jihokorejské K9 Thunder instalována věž z kompletu AS-90. Vzhledem k úsporám počet houfnic klesl v britské armádě nejprve na 146 kusů v roce 2010 a 95 v roce 2016. Roku 2023 daroval Londýn Kyjevu 20 kusů provozuschopných AS-90 a dalších 12 na náhradní díly. K dnešnímu dni byly podle Oryxu na Ukrajině zničeny čtyři komplety a tři poškozeny. Jedná se o doložené ztráty, počet bude zřejmě vyšší. 

AS-90 vyvinula britská BAE Systems jako náhradu za italské tažené FH-70, které ale jsou velmi zajímavé tím, že mají autonomní motor k okamžitému odjetí z místa střelby, a americké M109. Na přelomu tisíciletí došlo k modernizaci v rámci projektu Braveheart a hlaveň byla prodloužena na délku 52 ráží se 155mm kanonem dle standardů NATO. Výhodou modernizace byl počátek schopnosti houfnice používat programovatelnou munici Excalibur s dostřelem více jak 40 km, zatímco standardní dostřel činil 24,7 kilometru. 

Polský Krab

Houfnice měla být v provozu do roku 2030, ale vzhledem k již symptomatickému šetření se její životnost prodloužila do roku 2032, mezera byla zaplněna avizovaným nákupem 14 švédských houfnic Archer. AS-90 je vybavena pomocnou energetickou jednotkou, která šetří baterii motoru. Ovládá automatickou elevaci, otáčení, zásobník, rameno pro přenos granátů a nakladač. Přesto houfnice není plně automatická. Všechny hlavní funkce věže jsou řízeny počítačem a panely s řídícími jednotkami mají k dispozici velitel vozu, nabíječ a miřič. Zbraň je schopna vystřelit do minuty od identifikace nepřítele. 

Pancéřování vozidla a věže odolá střepinám ze střel do ráže 155 mm a střelbě z ručních zbraní do ráže 14,5 mm. To jsou velmi slušné údaje, z toho vyplývá, že na rozdíl od konkurence AS-90 odolá i střelbě z většiny těžkých kulometů a to při poměrně solidní váze 42 tun. V zásobníku je 48 střel a sekundární zbraní je na střeše lafetovaný kulomet ráže 7,62 mm. Kromě výše zmíněných tvoří posádku ještě dva nabíječi. AS-90 má digitální systém řízení palby AGLS a laserový zaměřovač LINAPS. 

Maximální rychlost houfnice je 55 km/h a dojezd činí 370 km. Objem palivové nádrže je 750 litrů a rychlost střelby je buď v dávce, tedy 3 výstřely za 10 sekund,při intenzivní palbě je zbraň po dobu tří minut vystřelovat 6 ran za minutu nebo při standardní střelbě 2 rány za minutu po dobu 60 minut. AS-90 dovede překonat příkop šířce 2,8 metru, zvládne překážku ve výšce 0,75 metru a šedesátistupňový sklon svahu. 

Bojí se AS-90 více UAV než protibateriových radarů?

 

Posledním klíčovým faktorem je schopnost houfnice se složit během jedné minuty a odjet z místa střelby. Pokud jsou střely vypálené houfnicí zachyceny protibateriovým radarem, odpověď nepřítele může přijít do čtyř minut. Pokud je houfnice zachycena dronem, může být odpověď ještě rychlejší. Takže AS-90 splňuje ty nejmodernější potřebné parametry pro aktuální bojiště. O to více překvapivé je výše vložené video ze sítě X. 

AS-90 zde je zde prakticky jako stacionární dělostřelectvo ukryté v zákopu a kryté dřevěnou konstrukcí. Zcela jednoznačně se jedná o ochranu proti UAV a také to svědčí o situaci na frontě. Ukrajinci podstupují riziko, že střely budou zachyceny právě protibateriovým radarem, který by byl schopen nasměrovat odvetnou palbu velice rychle. Přesto ukrajinští vojáci upřednostňují ochranu před drony, které pro ně zjevně představují mnohem větší riziko a ukazují změnu poměrů na moderním bojišti, kdy relativně moderní samohybná houfnice supluje roli třeba tažených děl. 

 

Tagy článku