Britská Royal Navy připravuje bezpilotního lovce ruských a čínských ponorek

Britská Royal Navy připravuje bezpilotního lovce ruských a čínských ponorek
Autor fotografie: Leonardo S.p.A.|Popisek: Ilustrační obrázek RUAS
31 / 07 / 2022, 10:00

Bezpilotní vrtulníkový demonstrátor bude navržen a vyvinut v rámci kontraktu za 60 milionů liber, který byl udělen společnosti Leonardo.

Ministerstvo obrany uvedlo, že účelem je otestovat životaschopnost větších letadel bez posádky pro Royal Navy, kdy třítunový demonstrátor (méně než pětina hmotnosti vrtulníku Merlin) by měl poskytnout alternativu ke stávajícím strojům pro sledování nepřátelských ponorek.

Zkoušky otestují schopnost letadla shodit sonarové bóje sledující aktivitu ponorky a umožňující stroji upozornit vrtulník s posádkou a přivolat podporu, pokud je ponorka lokalizována. Tato schopnost a funkčnost bezpilotních strojů fungujících za nižších nákladů než stroje s posádkou, by mohla snížit vytížení personálu Royal Navy. Bezpilotní stroje uvolní kapacity stávajících helikoptér Merlin, které budou moci plnit alternativní mise a dojde tak k posílení obranných schopností Spojeného království.

Jednoznačnou výhodou bezpilotních prostředků je, že není nutno konstruovat kokpit s osádkou a zároveň i v nejtěžších meteorologických podmínkách, pokud by došlo ke ztrátě letounu, nedojde ke ztrátám na životech. Přitom nosnost bezpilotních letounů, ať již s pevným křídlem, nebo vrtulníkového typu se zvyšuje a brzy mohou nahradit pilotované stroje.

Bezpilotní letoun, který je schopen nést velké užitečné zatížení v kombinaci se schopností provozu v drsných podmínkách by mohl také prokázat svou užitečnost v celé řadě dalších situací. Kromě protiponorkového boje se projekt zaměří na další potenciální využití, včetně zásobování lodí a evakuace zraněných.

Bezpilotní vrtulníkový demonstrátor by měl podniknout svůj první let v roce 2025.

Zdroj: ukdefencejournal.org.uk, Leonardo

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.