Britská rozvědka: Bezpečnost Záporoží ohrožena: Rusové se „zakopali“ na střechách reaktorových budov

Britská rozvědka: Bezpečnost Záporoží ohrožena: Rusové se „zakopali“ na střechách reaktorových budov
Autor fotografie: British Intelligence service|Popisek: Záporožská jaderná elektrárna
28 / 04 / 2023, 09:00

Plánovaná ukrajinská protiofenziva vyvolává pochopitelně reakce na ruské okupační straně. Její vojáci se podle aktuálních satelitních snímků opevnili na střechách několika reaktorových budov Záporožské jaderné elektrárny.

Britská rozvědka zveřejnila údaje prokazující, že ruské okupační síly už od března začaly zřizovat obranné pozice v několika reaktorových budovách jaderné elektrárny Záporoží. 

Podle serveru Evropská pravda je tato informace uvedena ve zpravodajské zprávě britského Ministerstva obrany zveřejněné ve čtvrtek. Dostupné satelitní snímky ukazují, že do března 2023 ruské jednotky vytvořily pozice opevněné pytli s pískem na střechách několika ze šesti reaktorových budov jadrné elektrárny v Záporoží.

Rusko ovládá elektrárnu od března 2022. Snímky o opevňování jsou však prvním náznakem toho, že skutečné budovy reaktorů jsou začleněny do taktického obranného plánování. 

Tento krok vysoce pravděpodobně zvyšuje šance na poškození bezpečnostních systémů elektrárny, pokud se v okolí odehrají boje. Přímé katastrofické poškození reaktorů je však nepravděpodobné podle většiny pravděpodobných scénářů zahrnujících pěchotní zbraně, protože konstrukce jsou velmi silně vyztuženy," stojí ve zprávě rozvědky. V okupované elektrárně se stále nachází mise expertů z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), jejíž obměnu však Rusko několikrát zablokovalo. 

Zákopy i na Krymu 

Rusové v přípravě na protiofenzivu začali mohutně kopat zákopy daleko za frontovou linií, stále však na území Ukrajiny. Obranné linie vznikají ale i na okupovaném poloostrově Krym. Mohutný systém zákopů vznikl také u obce Armjansk na úplném severu Krymu. Město, přes něž vede silnice M17 i železnice do již osvobozeného Chersonu, je nejohroženější. I tudy vede jedna z větví Krymského kanálu. Podél silnice a u kanálu se nacházejí další zákopy, stejně jako jižněji u Novoivaninky, na půl cesty z Armjansku do Džankoje.   

Zdroj: //www.pravda.com.ua/

Tagy článku