Britská třída ponorek Astute jako nová noční můra ruského námořnictva?

Britská třída ponorek Astute jako nová noční můra ruského námořnictva?
Autor fotografie: Screenshot YouTube
24 / 06 / 2018, 14:30

Třída Astute je nejnovější třída útočných ponorek britského královského námořnictva. Se sedmi objednanými jednotkami, přičemž tři už jsou aktivní, by v případě konfliktu mohla představovat vážné nebezpečí nejen pro ruské námořní síly.

Třída Astute může být podle mnoha vojenských expertů tou ,,rozdílovou" v možném konfliktu.

Velká Británie má k dispozici již tři jednotky této třídy útočných ponorek - HMS Astute, HMS Ambush a  HMS Artful. Poslední ponorka z této třídy - HMS Agincourt - by měla podle plánu vstoupit do služby Royal Navy v roce 2024. Délka plavidel je 97 metrů, šířka 11,3 metru, ponorka může dosáhnout rychlosti až 30 uzlů. Pohonnou jednotku tvoří jaderný reaktor Rolls-Royce PWR 2 a dvě turbíny Alstom.  Třída Astute rovněž využívá technologii stealth. Plavidla třídy Astute jsou vybavena šesti 533 mm torpédomety. Z nich je možno odpálit 36 torpéd či řízených střel  - těžká torpéda Spearfish, která mají dosah až 65 km.

psali jsme: Německo má jedny z nejlepších ponorek na světě, nejsou však provozuschopné

Velká Británie v poslední době hodlá masivně investovat do stavby nových jaderných ponorek, aby držela ,,technologický krok". Britské ministerstvo obrany chce investovat 2,5 miliardy liber do konstrukce těchto plavidel.

Ve středu zájmu ostrovního království pak stojí především dvě třídy ponorek - Dreadnought, do níž byla nejnověji vynaložena částka 960 milion liber k podpoře další fáze konstrukce čtyř nových raketonosných ponorek s jaderným pohonem třídy Dreadnought, a třída Astute, která má nahradit starší třídu Trafalgar z 80. a 90. let. Minulý rok Velká Británie slavnostně odhalila HMS Audacious, která stála jednu miliardu liber.

psali jsme: Velká Británie představila ambiciózní plán budování válečných plavidel. Prioritou jsou fregaty Type 31

Masivní investice do ponorkové flotily je patrné možná i s přihlédnutím k faktu, jak je na tom současná německá ponorková flotila. Soupeřem Velké Británie je však na ,,ponorkovém poli" také Rusko, které mimo jiné soustředí na stavbu zbývajících jednotek třídy Borej (Projekt 955), nových raketonosných ponorek ruského námořnictva.

psali jsme: Tichý ruský zabiják: Černomořská flotila zařazuje nové dieselelektrické ponorky

Pokud se podaří Velké Británii úspěšně dokončit všechny jednotky třídy Astute v roce 2024, nebyla by to pro Rusko úplně nejlepší zpráva, protože třída Astute patří mezi ty, které vzbuzují respekt nepřítele a určitě by mohla znamenat potenciální nebezpečí pro jakoukoliv ruskou ponorku v Severním Atlantiku či Arktidě.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku