Britská zpravodajská služba: V Záporožské jaderné elektrárně byly nasazeny ruské obrněné transportéry

Britská zpravodajská služba: V Záporožské jaderné elektrárně byly nasazeny ruské obrněné transportéry
Autor fotografie: foto: Ralf1969, CC BY-SA 3.0|Popisek: Pohled na elektrárnu z chladicího jezera
26 / 08 / 2022, 11:00

Rusko udržuje zvýšenou vojenskou přítomnost v Záporožské jaderné elektrárně a obrněné transportéry byly rozmístěny v okruhu 60 metrů od reaktoru číslo pět, uvedlo ve čtvrtek britské ministerstvo obrany. "Vinou Rusů se Ukrajina a Evropa ocitly krůček od jaderné katastrofy, ale ukrajinské úřady dělají vše pro to, aby nehodě zabránily," uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj. Ve svém tradičním večerním projevu připomněl, že Záporožská jaderná elektrárna se poprvé ve své historii zastavila.

"Začátkem března ruské pozemní síly zaútočily na Záporožskou jadernou elektrárnu (ZNPP) a obsadily ji. Dne 21. srpna 2022 snímky ukázaly, že Rusko udržuje v místě zvýšenou vojenskou přítomnost, přičemž obrněné transportéry byly rozmístěny ve vzdálenosti 60 metrů od reaktoru číslo pět," uvádí se v denně aktualizované zpravodajské zprávě.

"Ruské jednotky se pravděpodobně pokusily vozidla skrýt tím, že je zaparkovaly pod nadzemními trubkami a portály," dodal.

"Rusko je pravděpodobně připraveno využít jakékoli ukrajinské vojenské aktivity v blízkosti ZNPP k propagandistickým účelům. Zatímco Rusko nadále vojensky okupuje ZNPP, hlavní hrozby pro provoz reaktoru budou pravděpodobně představovat narušení chladicích systémů reaktoru, poškození záložního zdroje energie nebo chyby personálu pracujícího pod tlakem," uvádí britské ministerstvo obrany. 

Havarijní ochrana bloků byla spuštěna poté, co bylo ruským ostřelováním poškozeno poslední funkční vedení spojující elektrárnu s ukrajinskou energetickou soustavou. Pro napájení stanice byly aktivovány generátory. Podle Volodymyra Zelenského si svět musí uvědomit velikost nebezpečí v případě, že se generátory nezapnou, pokud po výpadku proudu nebude fungovat automatizace a provoz stanice.

"Pak bychom se museli potýkat s následky jaderné katastrofy," řekl ukrajinský prezident.

 Volodymyr Zelenskij dodal, že bez ohledu na situaci s elektrárnou se již nyní Ruskem okupované jižní oblasti Ukrajiny nacházejí ve stavu humanitární katastrofy: "Kromě všeho zla, které tam okupanti přinesli, byla odpojena elektřina, voda a kanalizace. Rusko přineslo do naší země degradaci, jakou jsme tu ještě nezažili. To vše bylo před okupací jednoduše nemožné. Ale to je smysl existence a působení ruského státu: páchat co nejvíce zla," zdůraznil.

Ukrajinský prezident ujistil, že úřady země dělají vše pro to, aby katastrofě zabránily: "Nezáleží to však jen na nás, klíčový je mezinárodní tlak, který donutí okupanty k okamžitému odchodu ze Záporožské elektrárny, " dodal Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: @DefenceHQ/Twitter, Facebookový profil ukrajinského prezidenta, tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace