Britské letectvo rozšiřuje možnosti Typhoonů, konec útočných letounů Tornado se blíží

Britské letectvo rozšiřuje možnosti Typhoonů, konec útočných letounů Tornado se blíží
Popisek: Typhoon se střelami Brimstone (na druhém nosníku od vnějšího kraje křídla)
26 / 07 / 2018, 11:00

BAE Systems modernizuje do konce tohoto roku stíhací letouny Eurofighter Typhoon z výzbroje RAF na standard P3E známý jako Centurion. Ten především rozšiřuje možnosti útoků na pozemní cíle podporou řízených střel. Vypadá to tedy, že v březnu následujícího roku tak budou moci být podle plánu vyřazeny útočné letouny Tornado GR4.

Zatímco Německo řeší, jakým způsobem v příštím desetiletí nahradí letité útočné letouny Tornado, Velká Británie má v případě tohoto letounu už nějakou dobu jasno – nahradí je, jak bylo ostatně původně zamýšleno stíhací letouny Eurofighter Typhoon FGR4, kterých má aktivně zařazených ve výzbroji na 148. Ty nyní po více než deseti letech od jejich zařazení v britském letectvu RAF dostávají natolik komplexní výzbroj, že právě roli útoků na pozemní cíle a blízké letecké podpory mohou převzít.

K podpoře nových zbraňových systémů dochází nyní v rámci modernizace stávajících letounů na standard P3E (Phase 3 Enhancement). Ten sebou přináší především podporu malých střel vzduch-země Brimstone a doletem přes 20, respektive 40 km u novější varianty. Střela je určena k ničení opancéřovaných pohyblivých cílů, ale její použití je samozřejmě širší. Jednou z jejich výhod je, že se na jediný závěsník vejdou až tři a v porovnání s naváděnými pumami snižují riziko zasažení letounu protivzdušnými systémy krátkého dosahu.

Psali jsme: Bude moci Eurofighter Typhoon nést americké jaderné pumy?

Ačkoliv střely Brimstone byly původně zamýšleny jako typu „vystřel a zapomeň“, v průběhu jejich vývoje však v důsledku nových požadavků došlo k jejich úpravě. Tudíž umožňují nyní i laserové navádění na cíl, což se hodí v městských zástavbách i tam, kde by jinak hrozil zásah vlastní pozemní techniky. Samotné navádění po odpálení má být do určité fáze inerciální s tím, že až následně dochází k aktivaci radiolokačního systému. Ten pak buď sám anebo v kombinaci s laserovým naváděním navádí střelu na cíl. Je-li z letounu vypuštěno více střel například na konvoj, dochází k jejich automatické synchronizaci tak, aby každá zasáhla jeden z cílů.

Do výzbroje britských Typhoonů se dostávají definitivně také střely s plochou dráhou letu Storm Shadow, které měly být integrovány už v rámci předchozí modernizace P2E. V každém případě se jedná o těsně podzvukové střely vyvinuté a vyráběné evropským konsorciem MBDA a určené k ničení vzdálenějších důležitých a potenciálně silně bráněných cílů. V nízkém profilu letu dokáže uletět až kolem 560 km. Protivzdušnou obranou má pronikat krom letu v nízké výšce také blíže neupřesněnými stealth opatřeními.

Z hlediska zbraní je nakonec v souvislosti s modernizací Typhoonů potvrzena také podpora střel vzduch-vzduch Meteor s údajným dosahem až přes 120 km a maximální rychlostí kolem M = 4. Její hlavní výhodou je využití náporového motoru, který krom dosahu zvyšuje tzv. no-go zónu, ze které nemá nepřátelský letoun velkou pravděpodobnost úniku. O navedení na cíl se stará aktivní naváděcí soustava s datalinkem a bojová hlavice umožňuje kontaktní i bezkontaktní aktivaci v blízkosti svého cíle.

Psali jsme: Video: Typhoon prolétá kaňony Mach Loop

Ať už střely Brimstone nebo Storm Shadow doplňují ve výzbroji laserem naváděné pumy Paveway II a Paveway IV se zaměřovacím kontejnerem Litening III. Protiletadlovou výzbroj pak krom střel Meteor budou nadále tvořit i střely středního dosahu AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) a krátkého dosahu ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile). Ve výzbroji letounu zároveň zůstává interní 27 mm kanón Mauser.

Krom implementace nových zbraňových systémů ovšem nový standard přináší i další novinky a vylepšení. Podle společnosti BAE Systems, která upgrade provádí, dochází k úpravám pro další budoucí snadné rozšiřování zbraňových systémů, podpoře a rozšíření možností zaměřovacích kontejnerů. Bez bližších podrobností pak uvádí také úpravy vedoucí ke snížením nároků na údržbu, které mají mít za následek prodloužení času mezi jednotlivými servisními prohlídkami.

Psali jsme: Katar nakoupí od společnosti BAE Systems 24 víceúčelových letounů Eurofighter Typhoon

Současná modernizace rozhodně není poslední a do budoucna můžeme předpokládat celou řadu dalších. Už dokonce v souvislosti se současnou modernizací se hovoří i o vylepšení samotného radaru pro současné sledování vzdušných i pozemních. A ve hře jsou i rozšíření možností použití střely Brimstone proti námořním cílům.

autor: Michal Polák

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace