Autor fotografie: Royal Navy / Public domain|Popisek: Použití laserového děla DragonFire
Britská vláda koncem minulého týdne ohlásila úspěšné testy laserového děla DragonFire. Stroj, jehož vývoj stál Anglii téměř 100 milionů liber, bude kvůli své vysoké přesnosti a malým nákladům na provoz představovat budoucnost válečné techniky. Velká Británie se tak nyní přidává k zemím jako USA nebo Izrael, které plánují svá laserová děla brzy zařadit do vojenského arzenálu.
V pátek 19. ledna 2024 oznámila britská vláda dokončení další fáze testů vojenského laserového systému DragonFire, které provedla laboratoř obranné vědy a technologie (Defence Science and Technology Laboratory - Dstl) spadající pod britské ministerstvo obrany. Ta provádí odborný výzkum, analýzu, ministerstvu pomáhá s výběrem veřejných zakázek na vojenskou techniku nebo posílá vědce na pomocné specializované mise do míst, kde britská armáda operuje. Při zkouškách laserové dělo úspěšně zaměřilo a následně zneškodnilo letící UAV.
Systém DragonFire je první laserově řízenou energetickou zbraní Spojeného království, která je určena pro zneškodnění téměř všech viditelných vzdušných hrozeb na velké vzdálenosti. Přesnost děla by měla být tak vysoká, že by paprsek měl být schopen zasáhnout librovou minci (přibližně stejně velká jako pětikorunová mince) ve vzdálenosti jeden kilometr. Testy byly provedeny na vojenské střelnici na skotském souostroví Hebridy avšak žádné bližší specifikace stroje nebo jeho technologie nebyly britskou vládou dosud zveřejněny.
Laserová zbraň funguje na principu vyslání intenzivního paprsku, který dokáže rozpůlit střelu nebo letící UAV. Výhodou laserových zbraní je především jejich efektivita a finanční nenáročnost. Náklady na vývoj stroje sice přesáhly 100 milionů liber (2,9 miliardy Kč), ale z dlouhodobého hlediska by měl laser vynikat svou nízkonákladovostí. Jeden výboj laseru trvající 10 sekund, který dokáže zneškodnit UAV, totiž podle informací britské vlády stojí pouhých 10 liber (přibližně 290 Kč).
Tato nejmodernější zbraň by podle mínění britského ministra obrany Granta Schappa mohla způsobit revoluci ve válčení. Nahradila by totiž drahé systémy vzdušné obrany, jejichž jediná raketa se pohybuje v řádech set až tisíc dolarů. Použití laseru proti UAV je proto ideální možností, jak vyřešit hrozbu v podobě sebevražedných a FPV dronů, které jsou při vojenských operacích používány čím dál častěji. Britská vláda proto nyní bude investovat další prostředky do převedení laseru do aktivního vojenského použití.
Kromě Velké Británie vyvíjejí laserová děla také Spojené státy americké a Izrael. Systém AN/SEQ-3 nebo také XN-1 LaWS testovaný od roku 2014 je používaný americkým námořnictvem. Ve stejném roce izraelská společnost Rafael Advanced Defense Systems představila laserový systém Iron Beam (železný paprsek) s dosahem 7 km, který by měl být určen na zneškodnění UAV, raket krátkého doletu a minometných pum. IDF v říjnu 2023 ohlásily zkušební použití zbraně proti raketám Hamásu, avšak plného využití by se mělo dělo dočkat v průběhu roku 2025.