Britský letoun 6. generace Tempest. Jaké jsou novinky v projektu?

Britský letoun 6. generace Tempest. Jaké jsou novinky v projektu?
Popisek: koncept letounu 6. generace Tempest
18 / 01 / 2020, 15:00

Stíhač Tempest má postupně nahradit letoun Eurofighter Typhoon, který je ve službě od roku 2003. Jaké nové informace o projektu prosákly?

Jaké jsou nové informace o tomto nákladném projektu? Program je stále ve fázích konceptu, nicméně vývoj se má urychlit především díky zapojení dalších 1 500 lidí do projektu ze stávajících 1 000. Na něm se podílí několik států - kromě Velké Británie Itálie a Švédsko, možná se připojí v budoucnu i Japonsko či Indie.

Pracemi na novém stíhači pak byly pověřeny známé světové zbrojovky - BAE Systems, MBDA, Leonardo či Rolls-Royce. Právě MBDA bude v rámci čerstvě uděleného kontraktu integrovat raketu Meteor do jihokorejského letounu KF-X, který se vyvíjí.

Leonardo zajistí vývoj senzorů a elektronických systémů letounů, Rolls-Royce nový motor, MBDA pak zbraňové systémy. Stroj bude vybaven technologií rojů, která využívá umělou inteligenci a strojové učení k zasažení cíle a zbraně se směrovanou energií (DEW-directed energy weapon), které jsou bezmuniční a založeny na emitování koncentrované energie k likvidaci nepřítele. Letoun tak pozvedne boj s nepřítelem na kvalitativně jinou, ještě vyšší úroveň.

Tempest má v britské výzbroji nahradit postupně letouny Eurofighter Typhoon, který je ve službě od roku 2003. Prototyp má být hovot v roce 2025, původní plán počítal s tím, že letoun 6. generace vstoupí do služby v roce 2034, datum se mezitím o rok posunulo, nicméně se může přirozeně ještě změnit.

 

Zdroj:ukdefencejournal.org.uk

 

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace