Britský ministr obrany vzkazuje Ukrajině: Stíhače od nás dostanete, ale až válka s Ruskem skončí

Britský ministr obrany vzkazuje Ukrajině: Stíhače od nás dostanete, ale až válka s Ruskem skončí
Autor fotografie: Mark Harkin, flickr CC BY 2.0|Popisek: Eurofighter Typhoon
20 / 02 / 2023, 13:00

Velká Británie může dodat Ukrajině stíhací letouny. To je jistě dobrá zpráva. Ta horší ovšem je, že se tak může stát až potom, co rusko-ukrajinská válka skončí.

Ukrajina požaduje po západních spojencích moderní stíhací letouny, mnozí západní vojenští analytikové míní, že v této fázi války budou letouny, respektive stíhače jednou z klíčových komponent, protože Rusko chce odlehčit pozemní ofenzivě, a soustředit se na vzdušné útoky. Z tohoto důvodu bude pro Kyjev důležitá dodávka protivzdušných systémů a právě také moderních stíhačů.

Západní spojenci se však k dodávkám stíhacích letounů příliš nemají. Ukrajinský prezident Volodmyr Zelenskyj požadoval dodání letounů F-16, nicméně to již stačil americký prezident Joe Biden odmítnout. Ukrajinský prezident pak na návštěvě ostrovního království ve své řeči v britském parlamentu dodávku moderních strojů zmínil. ,,Budu dnes opouštět parlament děkující vám předem za výkonné letouny," řekl v  optimistickém duchu Zelenskyj.

Nicméně špatné zprávy pokračují alespoň zatím dál. Britský ministr obrany Ben Wallace totiž nyní vzkázal Ukrajině, že od Británie stíhačky jako například Eurofighter Typhoon sice může dostat, ale až válka skončí, nikoliv hned, jak žádá Ukrajina.

Wallace v rozhovoru pro list Spiegel řekl, že ,,nebudou žádné rychlé dodávky" stíhacích strojů v této fázi války. ,,Řekněme si to na rovinu, bude trvat dlouhou dobu, než někdo dodá stíhače Ukrajině. Navíc moderní stíhače jako například Eurofighter Typhoon, budou dodány Kyjevu, pouze až konflikt skončí," uvedl pro Spiegel britský ministr obrany.

Wallace řekl, že dodávky napadenému státu, který se už rok brání ruské invazi, mohou trvat měsíce, než by je Kyjev mohl reálně použít v boji. Na druhé straně Wallace nevyloučil, že mohou být stíhače Ukrajině nakonec dodány. Jako náplast mohou Ukrajině sloužit alespoň zbraně dlouhého doletu, které se zavázala Británie ústy premiéra Rishiho Sunaka dodat.

Ukrajina tak má možnost žádat letouny F-16 po dalších evropských provozovatelích, nicméně i pak budou potřebovat svolení USA k reexportu stroje.

I když Británie zatím vyslala do Kyjeva špatnou zprávu, stav věcí se může s další eskalací války změnit. Na začátku konfliktu si řekl Zelenskyj o zbraně, které shodně odmítali západní spojenci Ukrajině dodat, ať už jde třeba o tanky, nebo již zmíněné zbraňové systémy dlouhého doletu, nyní už jí je poskytují. Západ argumentoval tím, že nechce eskalovat válku, nicméně konflikt tak jako tak postupně graduje nezávisle na těchto výrocích.

Zdroj: Spiegel, bulgarianmilitary.com



Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.