Britský systém protivzdušné obrany Stormer: Rozmetá na prach ruského pilota i s vrtulníkem

Britský systém protivzdušné obrany Stormer: Rozmetá na prach ruského pilota i s vrtulníkem
Autor fotografie: Sgt Mark Webster, OGL v1.0 |Popisek: Stormer HVM
15 / 12 / 2022, 16:00

Ukrajině jsou dodávány Velkou Británií systémy protivzdušné obrany Stormer HVM, které mají představovat účinnou hráz proti ruským letounům či vrtulníkům.

Ukrajinu posilují také britské systémy protivzdušné obrany Stormer HVM. Britský ministr obrany Ben Wallace oznámil plán poskytnout napadené zemi tyto systémy poprvé na konci dubna. Do konce července tohoto roku jich dorazilo na ukrajinské bojiště 6 kusů a ukrajinští vojáci ve Velké Británii prodělali výcvik, aby mohli Stormer obsluhovat. Není vyloučeno, že další Stormery Velká Británie Ukrajině v průběhu válečného konfliktu dodá. Ukrajina má s pomocí britských systémů lépe zabezpečit svůj vzdušný prostor proti nepřátelským strojům.

Stormer je protivzdušný systém krátkého dosahu, které je možné vyrábět v několika konfiguracích pro rozličné ,,bojové role". Vozidlo se skládá z řidiče, velitele a střelce, je částečně obojživelné. Stormer pohání dieselový šestiválec Perkins o výkonu 250 koní (186 kW). Vozidlo může vyvinout maximální rychlost 80 km/h, dojezd pak činí 650 km. Systém je ve službě od roku 1997, dodáván je také do Ománu či Indonésie.

Co se týče zbraňové výbavy, Stormer používá rakety Starstreak a Mertler. Zejména střela Starstreak má představovat efektivní nástroj v ničení nízko letících cílů kvůli své rychlosti. Starstreak, který je schopen letět přes trojnásobek rychlosti zvuku, je možné použít také proti pozemním cílům.

Martlet je lehká víceúčelová raketa z dílny zbrojovky Thales. Slouží k vysoce přesným útokům na bodové pozemní cíle (obrněná technika, dělostřelectvo, menší válečné lodě a rychlé čluny a podobné cíle. Střela umožňuje volbu z více způsobů navádění na cíl – lze ji navádět po laserovém paprsku, inerciálně s využitím infračerveného senzoru pro konečné navedení na cíl, nebo pomocí GPS. Střelu pohání dvoustupňový raketový motor. Dosah rakety je 6-8 km při rychlosti přesahující 1,5 Machu. Minimální dostřel je 400 m.

Derivátem systému je pak pancéřové průzkumné vozidlo známé pod názvem Stormer 30, které bylo zkonstruováno jako vysoce pohyblivé. Vozidlo je vybaveno automatickým kanonem Bushmaster II ráže 30 mm, v boji proti obrněným vozidlům slouží protitanková řízená střela TOW, která je umístěná v odpalovacím zařízení na boku věže.

Pohonnou jednotku Stormeru 30 zajišťuje šestiválcový motor Cummins 6B-275 o výkonu 187 kW. Vozidlo bude moci být přepravitelné vzduchem, například letounem C-130 Hercules. Stormer 30 i nadále zůstává ve fázi prototypu a není jasné, kdy by mohl vstoupit do služby.

Pro Ukrajinu znamenají Stormery zajímavou akvizici, která pomůže vykrýt mezery ve vlastní protivzdušné obraně. Pokud na bojiště dorazí i americký systém Patriot (SM informoval), bude to znamenat ve výsledku podstatné a viditelné posílení ukrajinské protivzdušné obrany, po němž volal prezident Volodymyr Zelenskyj od začátku konfliktu, který vypukl 24. února.


Zdroj: Army Recognition, Wikipedia



Tagy článku

-->