Bude Kanada dalším uživatelem letounů F-35?

Bude Kanada dalším uživatelem letounů F-35?
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: F-35
09 / 11 / 2019, 15:00

Kanada vybírá nástupce současných letounů CF-18. Kromě strojů F/A-18 Super Hornet, JAS-39 Gripen E je ve hře i F-35.

Kanada v rámci svého programu na pořízení nového víceúčelového stíhacího letounu hledá náhradu za stíhačky CF-18. V programu soutěží F/A-18 Super Hornet, JAS-39 Gripen E a také již zmíněná F-35. Vítěz získá lukrativní kontrakt v hodnotě 15 miliard dolarů na dodávku celkem 88 letounů. Ty by měly dodávány od roku 2025.

Server National Interest uvedl, že právě konkurenti F-35 začínají v soutěži ztrácet. Potenciální koupi letounů 5. generace totiž může nahrávat fakt, že Airbus na konci srpna poněkud nečekaně odstoupil ze soutěže se svým letounem Eurofighter Typhoon, již dříve, v roce 2018, pak stejný krok učinil i francouzský Dassault se svým strojem Rafale. 

Dalším faktorem, který by v konečném důsledku favorizoval F-35, je také požadavek integrace vítězného stroje do společného velitelství protivzdušné obrany USA a Kanady - NORAD, což by představovalo problém právě pro evropského uchazeče.

Nicméně věc je trochu komplikovanější. již v květnu americká vláda pohrozila kanadskému kabinetu, že F-35 stáhne z tendru, protože Kanada jako partner v programu F-35 nemůže podle USA požadovat garantované průmyslové benefity či výhody pro své domácí společnosti.

Zajímavé je, že F-35 byl vybrán kanadskou vládou již před devíti lety jako náhrada za zmíněné stíhače CF-18.  Z nákupu však nakonec sešlo pro kritizovanou neprůhlednost tendru a finanční náročnosti projektu. V roce 2015 prohlásil kanadský premiér Justin Trudeau, že Kanada stroje 5. generace, vlastně nepotřebuje, pořízení letounů je nákladné,  a vypadalo to na to, že Kanada o nákupu strojů v blízké budoucnosti opravdu neuvažuje.

Nicméně nyní se otevírá pro F-35 teoreticky další šance po odstoupení dvou dalších konkurentů, která však není rozhodně garantovaná. Cesta Kanady k letounům F-35 tak může být krátká, stejně jako dlouhá. 

 


Zdroj: National Interest

Tagy článku