Bude mít armáda munici pro Pandury a BVP?

Bude mít armáda munici pro Pandury a BVP?
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: obrněný transportér Pandur
20 / 02 / 2018, 14:30

Vláda ČR loni v létě schválila materiál, který měl zajistit nákup munice ráže 30 mm pro kolové obrněné transportéry Pandur a bojová vozidla pěchoty BVP-2. Dodávky munice měly začít už v letošním roce a pokračovat až do roku 2021. Jak už to ale bohužel na Ministerstvu obrany bývá, smlouva není dodnes podepsána a vypadá to, že ani nebude. Důvodů je celá řada.

Přestože třicetimilimetrová munice pro Pandury a BVP není žádný výjimečný tovar, takže se jedná o typický případ pro soutěž na cenu, ministerstvo z nějakého důvodu chtělo zadat zakázku jediné firmě. Ta je sice česká, takže by se dalo operovat argumentem, že je výroba zajištěna na vlastním území. Problém je v tom, že ve skutečnosti se tak úplně o plnou schopnost výroby nejedná: dodavatel dává dohromady nábojnice, prachové náplně a projektily od různých dodavatelů, sám ale nic z toho nevyrábí.

psali jsme: Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8x8 CZ - moderní a ekonomický prostředek palebné podpory pozemních sil

Dalším problémem je, že ministerstvo při přesvědčování vlády, že je třeba zadat zakázku napřímo jedinému dodavateli, nemluvilo tak úplně pravdu. V materiálech pro vládu totiž stálo (a toho si snad mohl i mezi ministry-laiky někdo všimnout), že ministerstvu není znám jiný dodavatel této munice (a to bez přívlastku ´český´ dodavatel). Výrobců třicetimilimetrové munice je po světě samozřejmě celá řada a dodavatelů – prostředníků – může být nekonečně.

Především hapruje to zásadní, čeho se ministři obrany od dob Vlasty Parkanové bojí jako čert kříže: znalecký posudek, že cena u zakázky zadávané jedinému dodavateli bez soutěže, je v místě a čase obvyklá. Cenu měl posoudit původně nezávislý znalec, ale toho se ministerstvu nepodařilo sehnat, a tak jeho úlohu zastala pro tento případ sestavená komise tří důstojníků z muniční základny Týniště nad Orlicí. Vzhledem k tomu, že vojáci této základny se s českými dodavateli munice znají, někdy až příliš důvěrně, o nezávislém cenovém posudku nemůže být ani řeč.

psali jsme: Společnost TATRA DEFENCE VEHICLE představila na Dnech NATO samohybný minomet na podvozku Pandur II CZ

A kolik že má munice od jediného dodavatele stát? I s DPH se jedná o téměř kulatých 900 mil. Kč. Podepsání takto podezřelé smlouvy za současné ministryně Karly Šlechtové, která je velmi opatrná i u naprosto jasných a transparentních projektů, je spíše nepravděpodobné.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.