Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Eurofighter Typhoon
V dubnu letošního roku se německé ministerstvo obrany formálně zeptalo americké strany, zda a za jakých podmínek by bylo možné uzpůsobit stíhací letouny Eurofighter Typhoon k nesení amerických jaderných pum. Tato úloha doposud patří stíhacích bombardérům Tornado, o jejichž náhradě se už nějakou dobu hlasitě spekuluje.
Úplně na úvod je dobré osvětlit, že německé letouny mohou nést jaderné pumy, ačkoliv Německo nepatří mezi jaderné velmoci – tedy nevlastní ani nevyrábí jaderné zbraně. Za Studené války (západní) Němci souhlasili jako celá řada dalších evropských zemí s tím, že by některé jejich letouny mohly nést americké jaderné pumy v případě vypuknutí horkého konfliktu se Sovětským svazem. Navzdory jeho rozpadu si pak německé letectvo tuto schopnost udrželo do dnešních dnů.
psali jsme: RS-28 Sarmat: Putinova oblíbená raketa
Jedinými letouny v německém letectvu schopnými odjišťovat, ovládat a shazovat americké jaderné pumy B61 jsou již zastarávající stroje Panavia Tornado. Připomeňme, že první let uskutečnil tento jinak výtečný stíhací bombardér už v roce 1974 a jeho výroba probíhala v letech 1979 až 1998. Není proto divu, že je německé letectvo hodlá kolem roku 2030 nahradit jiným typem.
A právě ohledně nástupce letounů Tornado, které jsou „dual-capable“ (politicky korektní označení pro letouny schopné nést jaderné pumy), se vedou nemalé rozepře. V minulém roce se dokonce objevily zprávy o tom, že Německo požadovalo informace o nejmodernějších variantách amerických letounů F-15E Strike Eagle a F/A-18E/F Super Hornet. Svého času to přitom byli Američané, kdo na místo vývoje stíhací-bombardovací varianty F-15E zvažovali pořízení evropských letounů Tornado, z nichž měli oprávněný respekt i v Sovětském svazu.
psali jsme: Kolumbie zvažuje nákup použitých stíhaček Eurofighter Typhoon od Španělska
Největší rozepře ovšem mají panovat mezi dvěma skupinami, z nichž jedna včetně již bývalého velitele německého letectva generálporučíka Karl Müllnera navrhuje pořízení radarem obtížně zjistitelných letounů – tedy defacto amerických F-35A. Zatímco druhá skupina včetně řady politiků podporuje domácí cestu a to vývoj stíhací-bombardovací varianty víceúčelového stíhací letounu Eurofighter Typhoon. Dotaz na vývoj jeho možné schopnosti nést jaderné pumy nám možná ukazuje, že by konečná volba přeci jen mohla padnout na něj, i když nyní těžko vynášet soudy.
Nést jaderné pumy nicméně není jen tak a opravdu to neznamená pouhé rozšíření zbraňových systémů. Naopak evropské státy, které by o „atomový Tajfun“ stály, odhadují náklady na vývoj na nějakých 300 až 500 milionů dolarů a sedm let času. Začít by se tedy v ideálním případě mělo začít, co nejdříve. Jakékoliv diskuze ohledně stíhacích-bombardovacích Typhoonů jsou velice choulostivé ať už výběru typu letounu, tak jeho dual-capable schopnosti.
psali jsme: Francie a Německo chtějí vyvinout nový evropský bojový letoun
Celou situaci navíc mají komplikovat zhoršené vztahy Německa se Spojenými státy. Otázkou navíc zůstává, jak moc budou Američané svolní k cestě s Typhoony, když by to samo sebou znamenalo odmítnutí F-35.
Autor: Michal Polák