Bude nejvýkonnější railgun ten čínský?

Bude nejvýkonnější railgun ten čínský?
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: railgun
08 / 07 / 2018, 11:00

Podle serveru nationalinterest.org může mít Čína do roku 2025 nejvýkonnější railgun.

Elektromagnetické dělo má být na moři, ale i jinde ,,rozdílovou" zbraní, která by mohla rozhodovat konflikty již v příští dekádě. Dlouho se zdálo, že na toto výkonné elektromagnetické superdělo bude americká armáda spoléhat, protože její vysocí činitelé prohlašovali, že právě railguny a laserové zbraně jsou budoucností. Na druhé straně US Navy vzala v potaz fakt, že railgun je velmi drahý a navíc spotřebovává obrovské množství elektřiny nutné k provozu. Railgun mohl střílet projektily rychlostí zhruba 7 700 km/h na vzdálenost až 160 kilometrů.

psali jsme: Čína testuje vlastní railgun, tvrdí vojenský server

Elektromagnetické dělo, které mělo představovat výsledek nejmodernějších technologií, a jež armáda před časem zkoušela, však nakonec zřejmě nebude zatím nasazeno do akce. Místo něj se chce americké ministerstvo obrany soustředit na ,,mix" nových a stávajících technologií. Tím však na druhé straně není řečeno, že USA s railgunem již nepočítá. Akorát v této době není zatím,,na pořadu dne".

Na jaře tohoto roku se pak některých na zahraničních serverech objevily informace, že Čína zkouší svůj railgun a chce jím konkurovat americkým špičkovým technologiím. Zároveň to vypadá, že v této oblasti chce Čína alespoň načas převzít iniciativu. O čínském railgunu se hovoří již od roku 2011 a prvním testováním měl projít již v roce 2014. 

psali jsme: VIDEO: Takhle střílí supervýkonný Railgun amerického námořnictva. Náboje létají rychlostí přes 7000 kilometrů v hodině

Server nationalinterest.org s odvoláním na americkou televizi CNBC a jeho zdroje uvedl, že Čína zkouší railgun namontovaný na blíže nespecifikovaném plavidle. Tato zbraň je schopná zasáhnout cíl vzdálený 198 kilometrů a střílet projektily rychlostí 2,56 kilometrů za sekundu. Mezi roky 2015 - 2017 pak měl být čínský railgun kalibrován tak, aby mohl zasáhnout cíle na delší vzdálenost, a do prosince 2017 měl být připevněn na válečné plavidlo, kdy se zároveň začalo se s jeho testováním, uvádí server nationalinterest.org.

psali jsme: Americký railgun za půl miliardy dolarů možná nebude nikdy nasazen do boje

Pokud jsou informace hodnověrné, znamená to jediné: Čína značně pokročila v oblasti vývoje elektromagnetických děl a technologiích jako takových. To pro USA není úplně příznivá zpráva, zvlášť když Čína investuje do těchto i jiných technologií velké finanční prostředky. Možná to pro USA bude impulsem, aby projekt railgunu také ,,náležitě"  rozvinula, a to hlavně po finanční stránce.


Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku