Bude Polsko pořizovat další letouny F-16?

Bude Polsko pořizovat další letouny F-16?
03 / 12 / 2019, 14:00

Polští vojenští činitelé nevyloučili, že letectvo mohou posílit další stroje F-16, informoval server Defence24.pl.

I když je v současné době ,,v kurzu" nákup 32 stíhačů F-35 za zhruba 6,5 miliard dolarů, k jejichž prodeji daly již USA zelenou, není vyloučeno, že k těmto strojům budou v budoucnu ,,přikoupeny" i další letouny F-16. Ty v současné době tvoří páteř polského letectva, které disponuje celkem 48 těmito stroji.

Server Defence24.pl se dotazoval na polském generálním štábu, který mu odpověděl, že pořízení dalších strojů F-16 je v budoucnu možné s podmínkou, když budou k dispozici dodatečné finanční prostředky, které by eventuálně byly přesunuty z jiných modernizačních programů, jichž běží několik. Zatím není jasné, kolik dalších letounů F-16 by se mohlo ještě navíc koupit.

Pro polské letectvo je však podle generálního štábu priorita pořízení již zmíněných stíhačů F-35, který je jedním z nejdůležitějších vojenských nákupů od pádu komunismu v roce 1989.

Zajímavé v této souvislosti je, že Polsko se zabývalo před necelými třemi roky pořízením až 96 použitých letounů F-16, z tohoto potenciálně velkého nákupu ovšem posléze sešlo kvůli příliš vysokým nákladům.

 

Zdroj: Defence24.pl

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace