Bude ruská agrese na Ukrajině torpédovat i švýcarskou neutralitu? Návrh na povolení reexportu zbraní je už na stole

Bude ruská agrese na Ukrajině torpédovat i švýcarskou neutralitu? Návrh na povolení reexportu zbraní je už na stole
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
08 / 02 / 2023, 10:00

Švýcarsko si přísně střeží velmi dlouhou dobu svou neutralitu. To možná změní až rusko-ukrajinská válka, která už trvá rok. Liberální politik Thierry Burkart vládě předložil návrh na povolení reexportu zbraňových systémů do zemí, které spojují podobné demokratické hodnoty se Švýcarskem.

Německo bylo jedním z prvních států, které pocítilo ,,sílu" a tradici švýcarské neutrality. Bern mu odmítl dát svolení k dodání švýcarského střeliva nacházejícího se v německých skladech bojující Ukrajině. To by se však již mohlo brzy změnit, především stále probíhající válka na Ukrajině by mohla významně narušit stávající pořádky, a možná právě s konfliktem přichází čas, aby Švýcarsko přehodnotilo alespoň v určitém ohledu svá striktní neutralitní stanoviska.

Na Bern také tlačí ostatní evropské země, aby překvalifikoval tváří v tvář existující válce svůj přístup. Na Švýcarsko se obrátil také kyjevský starosta Vitalij Kličko. ,,Žádáme Švýcarsko o dodávky zbraní, které by ochránily životy lidí. Pokud jde o lidská práva, život a smrt, válku a mír, nemůžete zůstat neutrální," prohlásil v lednu Kličko.

Potenciálním dodávkám zbraní Ukrajině ze strany Bernu však prozatím překáží jednak politická vůle vrcholných představitelů států, a pak také některé platné zákony. V rámci platné legislativy nyní Švýcarsko nemůže přímo posílat své zbraňové systémy ani Ukrajině, ani jinému státu, a také nepovoluje reexport zbraní kamkoliv do světa.

V atmosféře další eskalace konfliktu na Ukrajině však přišla jedna z vůdčích postav liberální strany FDP, Thierry Burkart s návrhem, jenž požaduje povolení reexportu zbraňových systémů do států, které mají podobné demokratické hodnoty jako Švýcarsko. Návrh politik předložil vládě. Burkart pro web Politico řekl: ,,Jsme neutrální, zůstaneme neutrální, ale v současné situaci v podstatě zamezujeme našim západním partnerům v podpoře Ukrajiny," Burkart dodal, že Švýcarsko je součástí západního světa.

To, že se FDP přiklání k opuštění striktně neutralitního pohledu v reexportu zbraní na Ukrajinu, neznamená, že má tento postoj většinovou shodu napříč švýcarským politickým spektrem. Například  lidovci (SVP) s Burkartovým návrhem vyslovili nesouhlas a jsou tradičními zastánci neutrality za všech podmínek, tedy v i v pokračující válce na Ukrajině. Poslanci této strany se obávají toho, že by Burkartův návrh naopak zavlekl zemi do války, což by zničilo pracně vybudovaný mír a prosperitu ve Švýcarsku.

Zdlouhavý legislativní proces pak může ve finální fázi narazit na odpor některé ze strany zastoupených v parlamentu, která může k tomu chtít vyvolat referendum. Nicméně je potřeba brát v potaz jeden důležitý fakt. Postoj samotných Švýcarů se začíná měnit, jak například napověděl průzkum společnosti Sotomo, který ukázal, že mírně nadpoloviční část respondentů podporuje reexport zbraňových systémů na Ukrajinu. A s pokračující válkou se mírná většina může přelít ve většinu jasnější, na což by potom již švýcarská vláda musela brát určitý ohled.

Kromě tohoto pohledu je nutné zmínit i situaci švýcarského obranného průmyslu. Společnosti v tomto odvětví jsou v současné době sužovány problémy, které souvisí hlavně s absencí nových kontraktů. Prakticky každá firma v obranném průmyslu hlásí, že ztratila 1-2 kontrakty kvůli neutralitnímu postoji. Hrozí tedy ztráta důvěry od potenciálních zahraničních zákazníků, který může nabýt chronického rázu.

Pokud bude Švýcarsko i nadále váhat s dodávkou zbraňových systémů, či nepovolovat jejich reexport ostatním zemím, je možné, že alpskou zemi do toho budou samy evropské státy tlačit a nastane scénář známý z Německa. To poměrně dlouhou dobu odmítalo poskytnout Ukrajině své tanky, nakonec však svolilo k dodávce Leopardů 2 napadené zemi. Na druhou stranu Švýcarsko nakonec může říct jasné ne dodávkám zbraním a střežit si svou neutralitu vždy a za všech okolností. Zde však hraje samozřejmě klíčovou roli faktor času. Ukrajina potřebuje stálý přísun západních zbraní co nejrychleji i proto, že se blíží velká ruská ofenziva, u níž zřejmě nezůstane. Jak se tedy nakonec Švýcarsko rozhodne?


Zdroj: Politico, Reuters



Tagy článku

-->