Bude ,,vysloužilý" B-52 vyzbrojen laserovými zbraněmi?

Bude ,,vysloužilý&quote; B-52 vyzbrojen laserovými zbraněmi?
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: B-52 Stratofortress
12 / 12 / 2017, 15:00

Američtí vědci pracují na tom, aby mohli osadit legendární B-52 Stratofortress laserovými zbraněmi. Zároveň by se tím prodloužila životnost tohoto bombardéru. Informoval o tom server nationalinterest.org.

Je nepochybné, že laserové technologie a zbraně budou hrát v příštích letech klíčovou úlohu. Protože se tato technologie poměrně rychle rozvíjí, přemýšlí Pentagon o možném účelném využití budoucích laserů. do středu pozornosti se nyní dostal legendární bombardér B-52 Stratofortress, který je již více než 60 let v aktivní službě.

psali jsme: Video: 20 bombardérů B-52 prchá z letiště před útokem balistických raket

Představitelé vzdušných sil si kladli otázku, jak zabezpečit či ochránit tento letoun před možnými hrozbami ze země i ze vzduchu. Před časem tak bylo rozhodnuto o tom, aby špičkoví vědci amerických vzdušných sil pracovali na plánu, který by vybavil B-52 obrannými laserovými zbraněmi, které by v případě vzdušného útoku či útoku ze země tuto hrozbu bezpečně eliminovaly. Útočné i obranné laserové zbrně navíc vyvíjí americké vzdušné síly již nějakou dobu.

Air Force Research Lab se pustila do zvláštního pětiletého projektu nazvaného program SHIELD, který je zaměřen na vytvoření dostatečné palubní síly vyvinutím vysoce energetických laserů, jež by byly schopné ochránit velké stroje, jako jsou například bombardéry B-52. ,,Můžete zneškodnit cíl, když zaměříte laser na zbraň, která právě útočí dostatečně dlouhou dobu," prohlásil jeden z vedoucích vědců Air Force Research Lab Greg Zacharias.

psali jsme: Legendární bombardéry B-52 Stratofortress mohou létat dalších padesát let. Potřebují ale nové motory

Laserové zbraně jsou navíc velice spolehlivé, protože dokáží spálit svůj cíl, aniž by způsobily explozi a rychlost paprsku jim umožňuje ničit rychle se pohybující cíle a zároveň chránit letoun před příchozími hrozbami.

Server nationalinterest.org uvádí, že takto ozbrojený B-52 by mohl významně těžit ze schopnosti se sám účinně bránit ve vzduchu. V souvislosti s plánovaným vylepšením a modernizací B-52 zejména osazením nových motorů se zároveň prodlouží životnost tohoto legendárního stroje, který se může stát sám vzdušnou hrozbou, pokud by byl skutečně vybaven laserovými zbraněmi.

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku