Bude to SAAB za každou cenu, upravíme data

Bude to SAAB za každou cenu, upravíme data
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: RBS-70 NG
10 / 07 / 2018, 09:00

Ministerstvo obrany ČR prý nedisponuje posouzením ceny nákupu protiletadlových systémů, z nichž vítězně vzešel systém RBS-70 NG švédské zbrojařské firmy SAAB. Security magazín se i přes odmítnutí své žádosti o poskytnutí tohoto posudku k jeho znění přece jen dostal. V materiálu však pracovníci zodpovědní za porovnání systémů jednotlivých výrobců účelově manipulovali s daty a technickými údaji tak, aby se vítězem stal právě systém RBS-70 NG. Nad nákupem kvalitní techniky pro naše vojáky tak vyhrály zákulisní hrátky. Nový ministr obrany, Lubomír Metnar, by měl důsledně prověřovat všechny podklady k armádním tendrům.

Security magazínu, který se dlouhodobě věnuje nevýhodnému nákupu protiletadlových kompletů od firmy SAAB, se do rukou dostal zajímavý materiál týkající se průzkumu trhu prostředků protivzdušné obrany kategorie VSHORAD (protivzdušná obrana na velmi krátkou vzdálenost). Z tohoto srovnání vychází komplety SAAB jednoznačně nejdráž.

psali jsme: Severská detektivka na MO ČR: Předražili Švédové RBS-70 NG?

V materiálu určeném pro vnitřní potřeby ministerstva obrany jsou například porovnávány náklady na MANPADS (přenosné řízené střely krátkého dosahu) činí u SAABu u jednoho kusu odpalovacího zařízení se zaměřovači 47, 5 mil. Kč. Naproti tomu konkurenční systém Mistral zbrojovky MBDA, která deklaruje možnost integrovat český terminál palebného prvku prostřednictvím zbraňového adaptéru, vychází na pouhých 16,5 mil. Kč.

Takto by se dalo pokračovat i u nákladů na servis a údržbu. SAAB nabízí tyto služby za 136,3 mil. Kč, systém Mistral vychází na něco přes 127 mil. Kč. Je třeba uznat, že SAAB nabízí dvakrát tak levnou munici – za 480 ks raket poptává pouze 2,15 mil. Kč. Je ale zřejmé, že tato „úspora“ jde na vrub ostatním nákladům spojených se systémem RBS-70 NG. Právě podhodnocením ceny raket se komplet od SAABu dostává na „vítěznou pozici“, přestože samotná odpalovací zařízení jsou 3x dražší, než systém Mistral.

psali jsme: Obrana tají posudek obhajující nákup raketometů RBS-70NG

Tolik pouze čísla. Podíváme-li se ale na technické vlastnosti daných systémů, pak zjistíme, že se pohybujeme v jiné lize. A vědí to pracovníci Ministerstva obrany, kteří v rámci průzkumu trhu záměrně prezentovali zkreslené informace o systému Mistral. Jako příklad lze uvést ve zprávě citovaný dostřel 5,5 km a dosah 3,5 km, když Mistral dostřelí na 6,5 km a má dosah 5 km. Lze se jenom domnívat, že záměrem bylo napomoci výběru systém RBS-70 NG za každou cenu.

Toto dokládá i jedno důležité kritérium, kterému se armádní zbrojaři zcela vyhnuli, a to parametr úspěšnosti zničení cíle. Zde totiž vede Mistral s úspěšností 96 %, oproti méně než 60 % u RBS-70 NG. Dané kritérium přitom používají zcela běžně všechny vyspělé armády. Je to logické, protože podle schopnosti zničení cíle se odvozuje mimo jiné i spotřeba raket. A zde se vracíme opět k tomu, že SAAB nabízí levnější rakety. Pokud má ale o více jak 36 % nižší účinnost, pak se toto rovná 36% nárůstu spotřeby raket. A pak už nabídka SAABu nevychází ekonomicky tak výhodně, jak se zmanipulované materiály Ministerstva obrany tváří.

psali jsme: Stejné zbraně, stejný výrobce, jiná cena

A takto by se dalo pokračovat téměř se všemi parametry systému RBS-70 NG, což si ale necháme do některého z dalších článků.

Je zřejmé, že ministerstvo obrany, resp. jednotliví zpracovatelé daného průzkumu trhu nepostupovali objektivně a předložili tendenční a nepravdivý materiál, jehož jediným cílem je neoprávněně zvýhodnit jimi preferované řešení. Nový ministr obrany se jistě bude muset s těmito snahami v rámci svého rezortu vypořádat.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte víc

Tagy článku

-->