Budou F-15 v polských barvách vládnout evropskému nebi?

Budou F-15 v polských barvách vládnout evropskému nebi?
Autor fotografie: Robert Sullivan, flickr public domain|Popisek: F-15
14 / 01 / 2023, 16:30

Polsko v rámci Evropy zcela vyčnívá z množství investic alokovaných na obranu, ať již se jedná o provozní výdaje, nebo – a především, o modernizační programy. Část technologií, jako jsou dělostřelecké systémy, pokrývá produkcí domácího zbrojního průmyslu. Ale třeba v oblasti letectví je plně závislé na nákup ze zahraničí.

Ne každá akvizice se plně vydaří, jak ukazují informace o MBT K2 Black Panther, jenž je vynikající pro čelní boj se severokorejskými tanky, ale na evropském válčišti již jeho balistická ochrana nevypadá tak skvěle. A ruské PTŘS KORNET by na něj měl fungovat ze všech náletových směrů jako „louskáček na ořechy“.

Zatím posledním oznámeným krokem, respektive oznámením o zahájení určitých jednání, je obměna stíhacích bombardérů Su-22 M4/M3K za moderní letouny západní provenience. Logikou věci je, že Polsko jako jedna z největších zemí EU a NATO na evropském kontinentu se snaží urychleně zbavit veškeré sovětské/ruské techniky. Druhou stranou mince pak je, zda všechny tyto finančně velmi náročné projekty je Polsko schopno ufinancovat jak při pořízení, tak i v rámci životního cyklu.

V rámci stíhacího a stíhacího bombardovacího letectva používá MiG-29 A/UB (SSSR – 29 ks), Su-22 M4/M3K (SSSR – 18 ks), objednány jsou F-35 A (USA – 32 ks), F-16 C/D (USA – 48 ks), objednány jsou T-50 Golden Eagle z jižní Koreji (48 ks – později FA-50 PL.  Pokud Polsko bude chtít zachovat počet stíhacích bombardérů, bude hledat 18 pokud možno moderních kusů. Takže jestliže Polsko nevyřadí bez náhrady MiG-29, bude používat 148 letounů 5 různých typů. Polsko nemělo a nemá a zatím neoznámilo ambici na bitevní letouny typu Su-25 nebo A-10.

Pokud chce Polsko vybudovat silné stíhací bombardovací letectvo, je optimální volbou F-15EX. Ale problémem je, že na ně bude přezbrojovat i USAF, takže může být nedostatek letounů na trhu stejně jako dlouhé čekací lhůty. Pro výrobce je výhodnější prodat letoun i do dalších zemí, pokud dostane k tomu licenci, kde mu to bude dělat reklamu. Pro USA je výhodnější prodat starší modely F-15 C/D, kdy se jich zbaví, a nemusí je likvidovat nebo zakonzervovat v poušti a stejně bude mít příjem ze servisu, výcviky, výzbroje apod.

Z hlediska silného stíhacího bombardovacího letectva má volba F-15 svoji logiku, pokud to bude budováno jako specifická součást letectva s jasně vymezenými úkoly. Nedělejme si iluze, málokterý letoun má tak vycizelovanou avioniku, naváděcí systémy a nosnost jako F-15EX. Na druhou stranu bude Polsko mít v inventáři F-35 a T-50, kdy oba letouny jsou v kategorii „víceúčelový“, tedy schopné plnit úkoly průzkumu jako stíhač i stíhací bombardér, ovšem v omezené síle. Primárním úkolem jsou stíhací mise, navíc T-50 je cvičný a z něj je odvozen FA-50 jako „lehký víceúčelový“,  tedy něco jako L-159 ALCA dalo by se říci.

Pokud se podíváme na spektrum technologií v polském letectvu i pozemních silách, je to hodně pestré, až neobvykle. K tomu se váže otázka, jaké je koncepce rozvoje a výstavby polských ozbrojených sil. Zatím to vypadá spíše jako nákupní horečka než systémová a koncepční práce.

Všechny armády jdou, pokud možno, cestou unifikace ke snížení nákladů na logistiku. Polsko se zde vydalo přesně opačným směrem – sovětské tanky, své tanky, německé tanky, americké tanky, jihokorejské tanky, sovětské letouny, americké letouny, jihokorejské letouny – to, aby šéf logistiky z toho měl těžkou hlavu. Navíc při nasazení bude chybět kromě munice ve většině případů jakákoliv kompatibilita s ostatními evropskými členy NATO.

Třeba F-15 C/D kromě USA používají pouze Japonsko, Izrael a Saúdská Arábie. F-35 by měl být v Evropě poměrně rozšířen, a i státy, jež využívaly F/A 18 jako Finsko a Švýcarsko, od něj odcházejí ve prospěch stíhače F-35 Lightning II. Polské úmysly jsou zcela nečitelné, z jedné strany mají svoji logiku při budování silného stíhacího bombardovacího letectva, z druhé strany jsou zcela iracionální, kdy většina Evropy bude mít F-35 se schopností plnit identické úkoly navíc v kategorii stealth. Snad polské vedení ví, co dělá ve prospěch země, a ne že si chce jen pořídit další „americkou hračku“.

 

Zdroj: battlemachines.com

 

Tagy článku

-->